ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.00
Hodnoceno: 4x Prosím, ohodnoť práci

Královehradecký kraj

Královéhradecký kraj je tvořen 5 okresy: Hradec Králové, Jičín, Náchod, Rychnov nad Kněžnou a Trutnov. Leží v severovýchodní části Čech a má rozlohu 4759 km2. Téměř čtvrtinu této rozlohy zabírá okres Trutnov, který je v tomto kraji největší.
Královéhradecký kraj má celkem okolo 550 tisíc obyvatel. Nejlidnatějším okresem je zde okres Hradec Králové s cca 163 tisíci osobami. Naopak populačně nejmenší s cirka 79 tisíci obyvateli je okres Rychnov nad Kněžnou.
Na území kraje se nachází celkem 448 obcí. Hlavním centrem kraje je město Hradec Králové s asi 93 tisíci obyvateli. Druhým největším městem je pak Trutnov s cca 31 tisíci obyvateli.

Hranici kraje tvoří z více než jedné třetiny státní hranice s Polskem v délce asi 208 km. Se sousedními kraji (Pardubickým a Libereckým) tvoří oblast Severovýchod, která patří mezi 3 největší oblasti v republice jak rozlohou, tak i počtem obyvatel. Posledním sousedním krajem je ten Středočeský.

Královéhradecký kraj můžeme charakterizovat jako průmyslovo-zemědělský s velmi rozvinutým cestovním ruchem. Průmysl se zde soustředí do velkých měst, zemědělství pak do oblasti Polabí.
V zemědělství převažuje v rostlinné výrobě pěstování obilovin (ječmen, pšenice), kukuřice a řepky, podstatná je rovněž produkce cukrovky i pěstování ovoce (jablka, rybíz, višně) a zeleniny (cibule, mrkev). V živočišné výrobě jde zejména o chov prasat a skotu.
Stěžejní část průmyslu zastává výroba motorových vozidel či elektrických zařízení a také textilní výroba.
Největší koncentrací cestovního ruchu v kraji se vyznačují turisty oblíbené Krkonoše.

Na severu a severovýchodě Královehradeckého kraje se rozkládají pohoří Krkonoše a Orlické hory, jež na jihu a jihozápadě přecházejí do úrodné Polabské nížiny. Obě pohoří od sebe odděluje Broumovský výběžek. Nejvyšším vrcholem kraje je Sněžka (1603 m n. m.) v Krkonoších, která je zároveň nejvyšší horou České republiky.

Příroda zde vytvořila rozsáhlá skalní města: Teplické a Adršpašské skály, Broumovské stěny, Křížový vrch a Ostaš. Tato oblast patří mezi nejvydatnější a nejkvalitnější zásobárny pitné vody v České republice. Hlavními vodními toky jsou Labe a jeho přítoky Orlice a Metuje. Téměř celé území kraje náleží do povodí Labe, jen okrajová část Broumovského výběžku k povodí Odry.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Ivan Koričanský, 10.01.2018

    Ceska posta
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Královehradecký krajMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­