ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.37
Hodnoceno: 19x Prosím, ohodnoť práci

Jeanne Antoinette Poisson

Jeanne Antoinette Poisson (1721-1764) je známější pod šlechtickým titulem markýzy de Pompadour. Pocházela z nižší francouzské šlechty a jejími jedinými zbraněmi při jejím vzestupu byla krása, přitažlivost a ženská vychytralost. Ve dvaceti letech se provdala za Charlese Lenomarta, jednoho z představitelů pařížské společnosti. O několik let později ji na plese poznal francouzský král Ludvík XV. a na jaře roku 1745 se stala jeho oficiální milenkou. Král okamžitě udělil své nové společnici titul markýzy de Pompadour a o sedm let později obdržela titul vévodkyně.
Svůj vliv na Ludvíka XV. Jeanne neustále rozšiřovala a po deseti letech urputného boje s intrikujícím dvorem se stala spolutvůrkyní francouzské politiky. Krále dokázala zaměstnat natolik, že předal vládu své radě, kterou markýza ovládla.
Tohoto vlivu dokázal skvěle využít český šlechtic ve službách Marie Terezie kníže Kounic, jemuž se v r.1756 podařilo uzavřít "smlouvu tisíciletí". Po téměř čtyři sta let vzájemného nepřátelství se Francie spojila s Rakousko-Uherskem v boji proti Prusku během sedmileté války.
Kromě politiky se markýza zajímala i o kulturu francouzského dvora. Možná, že díky ní se král inspiroval a nechal založit světoznámé rytecké dílny v Sèvres a Vincennes.
Až do své smrti zůstávala markýza de Pompadour rozhodující osobou na dvoře francouzského krále. I když v posledním desetiletí života nepůsobila jako Ludvíkova milenka, dokázala jako intrikářka ovládat krále samotného i celý jeho dvůr.
Životní styl užívající dneška a nemyslící na zítřek dosáhl za jejího působení svého vrcholu. Heslo "Za nás to ještě vydrží a po nás potopa" bylo typickým vyjádřením neutěšeného stavu financí, ekonomiky i morálky na francouzském dvoře. Revoluce začala ale až roku 1789 a zasáhla až dalšího panovníka, Ludvíka XVI. Ten byl společně se svou manželkou Marií Antoinettou r.1793 po neúspěšném útěku z Francie popraven.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kyberka, 21.02.2006

Ceska posta    
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Jeanne Antoinette PoissonMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­