ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.11
Hodnoceno: 9x Prosím, ohodnoť práci

Infekční choroby

Infekce vzniká, když choroboplodný mikroorganismus poruší tělní ochranu - například kůži - a vstoupí do krevního oběhu a tkání. Vstupní branou infekce může být vdechnutí infikovaných kapének, požití infikované stravy nebo vody, vstup poraněnou kůží, tělesný dotyk, poranění jehlou nebo ostrým předmětem, pohlavní styk, kousnutí či bodnutí hmyzem nebo přenos z matky na plod.

Mikroorganismus se v těle začne množit a tělo na infekci odpovídá řadou příznaků, například horečkou, které se využívají při diagnóze nemoci. Čas mezi vniknutím mikroorganismu do těla a objevením prvních příznaků se nazývá inkubační doba, která může trvat několik hodin až několik let. Během inkubační doby může nakažený přenášet nemoc na druhé lidi. Většinou imunitní systém zničí mikroorganismy, které napadne dříve, než mu stihnou uškodit. Většina symptomů - například vyrážka u spalniček - jsou projevy bitvy mezi mikroorganismy a imunitním systémem těla.

Vzácně může být infekce tak virulentní (zhoubná), že zabije nakaženého dříve, než stačí jeho imunitní systém zareagovat. Na světě byly infekční nemoci až do dvacátého století nejčastější příčinou smrti. Dnes počet úmrtí na infekční nemoci v rozvinutých zemích podstatně poklesl a největšími zabijáky se staly neinfekční choroby, hlavně rakovina a choroby srdce a cév.

Tohoto poklesu bylo dosaženo zavedením veřejné kanalizace a lepších hygienických návyků, používáním antibiotik a jiných antimikrobiálních léků i očkováním. Přesto není důvod k úplné spokojenosti, neboť původci "starých" nemocí - jako tuberkulóza a malárie - jsou dnes rezistentní vůči lékům. Většinu virových nemocí neumíme vyléčit a objevily se "nové" nemoci - například AIDS.
Choroboplodné organismy se dělí na viry, jednobuněčné organismy (bakterie, chlamydie, plísně, prvoky...) a mnohobuněčné organismy (tasemnice).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: jirkec, 14.03.2013

Ceska posta    
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Infekční chorobyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­