ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.00
Hodnoceno: 1x Prosím, ohodnoť práci

Filozof Sókratés

Život Sókrata

Byl synem sochaře a porodní báby. Po otci se vyučil sochařem, ale brzy své řemeslo opustil, protože se cítil být povolán k novému způsobu vyučování. Stal se athénským filozofem a učitelem Platóna.

Sókratovo vyučování

Procházel se athénskými ulicemi, obklopen svými žáky. Jeho vyučování bylo vedeno pouze dialogem, hrou otázek a odpovědí. Začínal zpravidla nevinnými dotazy, jimž dával stále hlubší rozměr, aby rozhovor nakonec dovedl k otázkám typu: "Co je to zdatnost? Jak se dobereme pravdy? Která ústava je nejlepší?"

Tehdy panovalo přesvědčení, že nejlepší ústava je demokratická, tedy ta athénská. Sókratés si ale dovolil přijít s názorem, že stát nemají řídit všichni, nýbrž jen lidé vědoucí, schopní, nejlepší, tj. aristokracie. Tímto názorem se postavil proti základním principům athénské demokracie a byl odsouzen k smrti vypitím jedu za to, že neuznával státem uznávané bohy, za zavádění nových božstev a za kažení mládeže.
Poslední hodiny jeho života vylíčil Platón v dialogu Faidón a v díle Obrana Sókratova.

Sókratés nic písemného nezanechal, a tak se o jeho myšlenkách a názorech dozvídáme pouze z knih jiných autorů, např. Platóna, Xenofóna či Aristofana.

Sókratovské metody

  • porodnická metoda - systematické kladení otázek; učitel se ptá, žák odpovídá, což ho nutí dojít k obecnému pojmu a správnému závěru; "porodnické umění" se nazývá maieutika
  • antropologický obrat - hlavní je poznání sebe samého, vnější svět ho příliš nezajímá

Známé Sókratovy výroky

"Vím, že nic nevím."
"Poznej sám sebe!

Sókratés věřil, že má v sobě jakýsi vnitřní hlas = daimonion, který ho vede a zdržuje od nesprávného jednání. Díky Sókratovi vstupuje do dějin lidstva autonomní osobnost.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Nela21, 30.04.2016

Ceska posta    
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Filozof SókratésMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­