ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 5.00
Hodnoceno: 2x Prosím, ohodnoť práci

Elektrifikace a dieselový pohon na železnici

Pára dominovala železnici po více než sto let. Byla používána dokonce i pro lehkou železnici a tramvaje městské dopravy.
Prvním soupeřem páry byla elektrická trakce, používající stejnosměrné motory v lokomotivách nebo pohon instalovaný ve vagonech. V oblastech s levnou elektřinou z vodních zdrojů, jako jsou skandinávské země a Švýcarsko, se stala elektrická trakce standardem. Obvykle byl využíván systém se střídavým proudem a horním trolejovým vedením. Transformátor byl umístěn přímo na lokomotivě. Stejnosměrná trakce byla také oblíbená jako pohon tramvají a podzemních drah (které se v době parních strojů vytratily). Kolem roku 1860 začaly úseky tratí pro osobní dopravu v okolí měst nabývat na významu. Některé spoje byly přivedeny do center pomocí tunelů; takto vznikly první podzemní dráhy. Koncem století vznikla metra pro dopravní obsluhu vznikajících předměstských oblastí.

Pozdější elektrifikované železnice používaly stejnosměrné napětí pohonu s využitím alternátoru. Dnešní vysokorychlostní vlaky, jako jsou japonské vlaky Shinkansen (známý jako "střela") z roku 1964 a francouzský TGV (Train Grande Vitesse) z roku 1981 využívají elektrickou trakci a dosahují standardní cestovní rychlosti až 260 km/h. Oba systémy jsou provozovány na speciálních tratích; od snahy vyvinout vysokorychlostní vlaky využívající dosavadní traťový vršek bylo brzy upuštěno.

Elektrifikovaný spoj Eurostar, používaný pro dopravu podmořským tunelem mezi Londýnem a Paříží nebo Bruselem, jehož provoz byl zahájen roku 1994, může na vhodném traťovém svršku dosahovat cestovní rychlost 300 km/h.

Elektrifikovaná železnice je nadále určena především pro vysokorychlostní tratě nebo hustou příměstskou dopravu.
Odchod páry byl doprovázen nástupem jiného druhu trakce - dieselového motoru. Dieselové lokomotivy jsou mnohem ekonomičtější než parní trakce (účinnost až 45 procent v porovnání s osmi procenty v případě páry) a nepotřebují velké zásoby vody. Mají také jednodušší údržbu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: jirkec, 31.05.2013

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Elektrifikace a dieselový pohon na železniciMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­