ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: ---
Hodnoceno: 0x Prosím, ohodnoť práci

Domenico Zipoli

Domenico Zipoli (17. října 1688 - 2. ledna 1726) byl italský barokní skladatel a Jezuita. Bývá připomínán jako nejdokonalejší hudebník mezi jezuitskými misionáři.

Narodil se v italském Pratu, kde získal základní hudební vzdělání. Ve věku 25 let vstoupil do jezuitského řádu. V roce 1707 se pod záštitou Cosima III., velkovévody toskánského, stal žákem varhaníka Giovani Maria Casiniho ve Florencii. O rok později krátce studoval u Alessandra Scarlattiho v Neapoli a nakonec i u Bernarda Pasquinia. V této době vznikly jeho prvotiny San Antonio di Padova (1712) a Santa Caterina, Virgine e martire (1714).

Okolo roku 1715 pracoval jako varhaník v kostele v Římě. Na samém počátku následujícího roku dokončil své nejznámější dílo Sonate d'intavolatura per organo e cimbalo.

Při misi v peruánské Limě udeřilo neznámé infekční onemocnění, kterému Zipoli v jezuitském domě 2. ledna 1726 podlehl.


Domenico Zipoli - Suite in G minor
(Preludio, Corrente, Sarabanda a Giga)

K tomuto autoru mne přivedla moje paní učitelka na klavír na začátku ledna letošního roku. Právě v tu dobu přišel čas zvolit si další přednes a volba padla po dlouhém hledání na barokní skladbu s gotickými rysy - Corrente od Domenica Zipoliho.
Proč jsem si zvolila právě Corrente? Snad možná proto, že ráda poslouchám Nightwish, gothic metal či symfonic metal a Corrente byl nejblíže mé představě. Zkrátka mezi moje oblíbená období baroko příliš nepatří, a mám-li volit nějakou skladbu z let 1600-1750, budu pátrat po dílech, která neoplývají svojí okázalostí, velkolepostí a dalšími podobnými, takřka charakteristickými rysy barokní hudby.

Partitura na dvě strany formátu A4 v sobě ukrývá takřka vše, co klavírista očekává od goticky laděné barokní skladby - zpěvavost, melodičnost, vyvážená rytmická bohatost, barevnost, prostota, nepřílišná velkolepost a monumentálnost, prolínání hlavní melodie v obou rukách, inspirativnost, čistotu... Zkrátka pocity, že Zipoli vytvořil opravdu kvalitní dílo, z něhož čerpalo mnoho dalších autorů a které se navrací ke krásám gotické hudby. Když poté přišla na řadu další volba přednesu, nemohlo zvítězit nic jiného než následovník Correntu, a to Sarabanda. Dále budou na řadě Giga spolu s Preludiem, aby Suita G moll mohla být kompletní.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Veronika Synková, 01.09.2012

    Ceska posta
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Domenico ZipoliMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­