ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: ---
Hodnoceno: 0x Prosím, ohodnoť práci

Chuck Yeager

Charles Elwood Yeager, brigádní generál, veterán a zkušební pilot USAF, se narodil 13. února 1923 farmářům Susie Maeové a Albertu Halu Yeagerovi v americké Myře v Západní Virginii.
Měl čtyři sourozence - dva bratry (Roye a Hala Jr.) a dvě sestry (Doris Ann a Pansy Lee). Doris byla ve svých dvou letech omylem usmrcena svým bratrem Royem, když si jako šestiletý hrál s brokovnicí.

V červnu 1941 absolvoval střední školu v Hamlinu.
Prvně do styku s armádou přišel v pubertě (během léta 1939 a 1940) ve vojenském výcvikovém táboře Fort Benjamin Harrison v Indianě.
Yeager seděl v letadle poprvé až v roce 1942. Přesto do konce války jako stíhač stihl sestřelit 13 německých letadel. Říkal, že jako pasažér mu v letadle bývalo špatně, při pilotování však na tyto pocity neměl čas.

I Yeagera jednou dostala německá stíhačka, unikl však zajetí a lidé z francouzského hnutí odporu mu pomohli přejít přes Pyreneje do neutrálního Španělska. Po čase se vrátil do Británie. Když mu nechtěli dovolit vrátit se do boje, obrátil se přímo na nejvyššího velitele Dwighta Eisenhowera a prosadil si své.

Svého nejslavnějšího letu se dočkal jako testovací pilot.
Pár dní před úspěšným pokusem ale Chuck s ženou Glennis navštívili restauraci na oblíbeném ranči. Po večeři se rozhodli, že si ještě půjdou zajezdit. "Když jsme se vraceli, někdo zavřel bránu. Byla tma, neviděl jsem to, a tak můj kůň narazil do plotu, vyhodil mě a já jsem si zlomil dvě žebra," přiznal po čase. Létat nepřestal, kamarád doktor mu pomohl zranění zatajit. Protože se nemohl pořádně hýbat, dveře na letadle zavíral odřezanou rukojetí z koštěte.
14. října 1947 Yeagerův stroj Bell X-1 prošel hladce z nestabilního těsně podzvukového letu do stabilního nadzvukového letu (Mach 1,07). "Letěli jsme nadzvukovou rychlostí! A let byl hladký jako dětská prdelka. Babička by tam nahoře mohla sedět a srkat limonádu," popsal Yeager svůj zážitek.
Brzy svůj rekord zlepšil na více než 1500 kilometrů za hodinu. Na rozdíl od rekordů pístových letadel, které jejich nejslavnější éru končily, první nadzvukový let novou éru jen začínal.

O devět let později další stroj označený X-2 překonal rychlost zvuku trojnásobně. O tempu vývoje svědčí i to, že Yeager v době, kdy testoval "Glamorous Glenn" létal týdně na dalších 12-15 typech letadel. Na slavné Yeagerové X-1 se po 14. říjnu létalo ještě pět let a deset pilotů s ní letělo spolu 82krát. Přinesla neocenitelné poznatky pro letecký výzkum - dnes je v muzeu ve Washingtonu. Jeden ze dvou dalších kusů skončil havárií a jeho pilot byl těžce popálený.

Yeager dodnes žije v Penn Valley v americké Kalifornii.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Getner, 28.02.2017

    Ceska posta
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Chuck YeagerMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­