ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

Ceska posta    
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.60
Hodnoceno: 5x Prosím, ohodnoť práci

Antonín Dvořák

Antonín Dvořák se narodil 8. září 1841 ve středočeské Nelahozevsi jako nejstarší z 8 dětí řezníka a hostinského, jenž hrával na citeru. Svého syna učil hrát na housle, přiměl ho vstoupit do místní kapely i hrát v kostele. Přesto otec nechtěl svého syna vidět, jak se hraním živí, spíše toužil po tom, aby pokračoval v životě jako řezník. Místní kantor se ovšem za Antonína přimluvil, po dlouhém rozhovoru otce přemluvil, ať jde jeho syn studovat varhanickou školu v Praze.

V osmnácti letech nastoupil do Komrádovy kapely jako violista, poté byl členem orchestru jednoho divadla. Tam poznal Bedřicha Smetanu, se kterým párkrát hrál. V Hamburku pro změnu poznal Richarda Wagnera jako dirigenta.

Po nějakém čase odchází pryč z orchestru, věnuje se raději komponování. Bohužel mu to moc dobře nešlo a ocitl se na dně.
Jeho ctitel Johannes Brahms mu nabídl, že vydá Moravské dvojzpěvy a Slovanské tance berlínskému nakladateli. Sklidil velký úspěch, čímž se dostal z bídy. Náhle ho začala zajímat ostatní Evropa.

Ve 33 letech jel do Anglie, kde získal doktorát na Cambridgeské univerzitě. Navštívil i USA. V 51 letech se do Ameriky vrátil jako první ředitel konzervatoře v New Yorku. Potom odjel do Ruska, odtamtud si přivezl náměty pro Dumky. Když se navrátil do Prahy, stal se ředitelem místní konzervatoře.

Umírá 1. května 1904 v Praze na mozkovou mrtvici. Údajně dojedl polévku a zemřel.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Getner, 31.05.2016

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Antonín DvořákMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­