ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.41
Hodnoceno: 32x Prosím, ohodnoť práci

7 divů naší země

Každý slyšel, že svět má svých sedm divů, ale má i Česko nějaké? Naše země má svoji historii a krásu, díky čemuž láká turisty z celého světa. I když se Česko rozprostírá na poměrně malém území, máme se čím chlubit.

Co se týká historie, určitě bych mezi pomyslných 7 divů České republiky zařadila naše nejznámější kulturní památky: hrad Karlštejn, Karlův most v Praze, Pražský hrad, historické centrum Českého Krumlova a zámek Hluboká nad Vltavou.
Hrad Karlštejn vybudoval Karel IV. v roce 1348. Chtěl zde odpočívat. Nakonec z něj udělal velkolepou pokladnici na korunovační klenoty, státní listiny a svaté relikvie. Karlštejn se stal jedním ze symbolů Českého království. Odolal husitskému obléhání. Unikátem je dochovaná původní gotická výzdoba interiérů.
Karlův most je jedním z nejstarších dochovaných mostů v Evropě. Je půl kilometru dlouhý a spojuje Staré Město a Malou Stranu. Vyrostl v letech 1357-1402 na místě staršího dřevěného. Až do poloviny 19. století byl jediným pražským mostem přes Vltavu. Přečkal řadu povodní. Most zdobí 30 soch a sousoší.
Pražský hrad - těžko najdeme nezaměnitelnější symbol České republiky s věžemi katedrály svatého Víta, Václava a Vojtěcha. Podle Guinessovy knihy rekordů je s délkou 570 metrů a průměrnou šířkou 128 metrů největším hradním areálem na světě. Jeho význam se nedá změřit, z hradu vládla zemi knížata, králové, císaři i prezidenti.
Zahraniční průvodce řadí Český Krumlov k městům, které musí turisté vidět. Může se pyšnit mimořádnou hustotou památek. Nejstarší domy pocházejí ze 14. století, kdy se začínalo stavět z kamene.
Zámek Hluboká nad Vltavou patří zase k nejkrásnějším zámkům Čech. Původně to byl gotický hrad. V 16. století už z něj byl renesanční a za dalších 150 let barokní zámek. V roce 1840 proběhla poslední přestavba - romantická. Výsledkem je tudorovská gotika.

Česká republika je součástí Evropské unie. Snažíme se vyrovnat západoevropským zemím, proto zařazuji ještě dva novodobější divy Česka, a to elektrárnu Dlouhé stráně a vysílač s hotelem na Ještědu.
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně byla uvedena do ostrého provozu v roce 1996. Využívá půlkilometrového výškového rozdílu mezi přehradou na Divoké Desné a nádrží vyhloubenou na vrcholu Mravenečníku v nadmořské výšce 1350 metrů. Proud roztáčí dvě turbíny umístěné uvnitř hory v obří kaverně.
Ještěd - zdaleka viditelná, osmdesátimetrová budova vysílače s hotelem, má tvar rotačního hyperboloidu. Navazuje na siluetu Ještědu a pozvolna přechází do úzkého anténního nástavce.
Architekt Karel Hubáček za ni obdržel prestižní ocenění mezinárodní unie architektů. Uvnitř objektu s hliníkovým pláštěm se nachází hotel a restaurace. Za ideálního počasí lze odsud dohlédnout až do Prahy.

Naše země se může pochlubit mnoha místy, stavbami a památkami. Doufám, že novodobá historie přinese ještě spoustu divů pro nás i pro okolní země.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Radka, 18.07.2010

    Ceska posta
­­­­

Diskuse ke slohové práci
7 divů naší zeměMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­