ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.96
Hodnoceno: 85x Prosím, ohodnoť práci

Zimní pohádka

Noci jsou dlouhé a dny rychle ubíhají. Všechno listí ze stromů opadalo, okolí je šeré a smutné. Nebe se po celém obzoru zatáhlo tmavými mraky, které jsou jako neprůstřelná vesta, nepropustí ani jeden paprsek slunce. Jen jediná barva jde rozlišit, tmavě zelená barva jehličnanů. Je to pozitivní barva a naznačuje, že všechno není tak špatné a šedé, jak na první pohled vypadá. "Kráá kráá," na polích se shromažďují obrovská hejna havranů, sténajících jako rozvrzaná postel.
Ze všech komínů se valí kouř, z některých i černé saze. Okna domů jsou polepena vánoční výzdobou a v noci blikají všemi barvami. Ulice jsou prázdné, sem tam je slyšet štěkot zaběhlých psů nebo krákání havranů.
Po setmění, když celá vesnice spí, nastane velká proměna. Příroda si přichystala velké překvapení pro všechny. Z velkých tmavých mraků začíná padat ten nejbílejší sníh. Ráno si každý přivstane do krásného světlého dne. Polapí lopatu nebo metlu a schutí odklízí sníh z chodníků, někteří používají posyp proti kluzkému sněhu nebo námraze. Je slyšet drnčení pluhů, jež byly vyslány očistit silnice od namrzajícího, pro auta nebezpečného povrchu, tvořeného sněhovými vločkami, dokonale naskládanými na sebe.
Ze dne na den se tak vše změnilo, už to nejsou ty šedé, smutné dny, ale vše je pokryto bílou radostí.
Můžete pozorovat, jak děti, zabalené v zimním oblečení, staví sněhuláky, hází po sobě sněhem, sáňkují, někteří lyžují a plnými doušky si užívají zimní období. Teď nevadí že stromy nemají listí, všechno nahradil sníh. Jsou v něm vidět stopy zvířat, která se neuložila k zimnímu spánku. Můžeme pozorovat špičky rampouchů, jak se lesknou a stále se prodlužují namrzající vodou po nich stékající. Obloha se pomalu vyjasňuje a slunce ozařuje bílé stráně. Je slyšet cvrlikající vrabce, bojující o každé semínko v krmítku.
Nic však netrvá věčně. Sníh za nějakou dobu roztaje a na dveře zaklepe další roční období. My ale nemusíme být smutní, takových krásných zimních dnů určitě za celý život ještě zažijeme mnoho. Teď se na ně můžeme alespoň těšit a doufat, že toto čekání uběhne stejně rychle jako dvouměsíční letní prázdniny.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavel K., 04.04.2006

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Zimní pohádkaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­