ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.48
Hodnoceno: 46x Prosím, ohodnoť práci

Za dávných dob

Je tu jako v pohádce. Celý kraj široko daleko: hluboký hvozd a jeho sytě zelené palouky, jeho zákeřné močály, porostlé krásným kobercem bujné trávy i ohromné jezero rozkládající se za pralesem, oživené skřekem tisíců vodního ptactva, hemžící se rybami, sídlo bobrů i dravých vyder i ostrůvek obklopený vodou a porostlý křovinami, tmavé kopce na obzoru porostlé staletými stromy a řeka, která se jako ohromný had vine hned rovinou, hned zase skalami a jinde pod prastarými stromy se ztrácí v přítmí černého lesa. Není to vhodné místo k všelijakým tajemným pověrám, pohádkám a bájím?
U jezera na staré vykotlané vrbě sedává vodník, rozčesává si dlouhé zelené vlasy, bafá z dýmky nebo si pohvizduje a k Měsíci mhouří své velké rybí oči, když z hlubin náhle vyplují nádherné rusalky, podobající se obláčkům mlžných par, aby při ptačí písni protančily vlhkou noc. I lesní panny tu v rejích slaví a i sudičky se někdy zjeví, aby se poradily s královnou všech vil a se starým nabubřelým vodníkem o osudu nějakého člověka či novorozeněte.
Když si prudká bouře razí cestu hvozdem za letních soumraků, stromy se rozpláčou tesklivým nářkem pod nárazy vichřice a hlubokým lesem se rozezní hrůzná hudba přerušovaná praskotem zlomených větví a dunivými pády vyvrácených obrů. Pralesem letí hrůza. Tisíce příšerných hlasů a zvuků tu kvílí, sténá, praští, hučí, sviští, pláče a bouří. Vlci zalézají hluboko do zarostlých houštin, zvěř hledá bezpečné úkryty, ptactvo se skrývá v dutých stromech a v divoce zmítaných hnízdech a v té chvíli, kdy se vše chvěje hrůzou, se vynořují z neprostupných hlubin hvozdu strašné neforemné ženy s obrovskými hlavami křivých rysů, s velkýma nohama obrácenýma patami dopředu a tancují na paloucích v děsivých rejích, za hrůzné melodie rozehrané vichřicí, vztekle vřeští a výskají. Běda člověka, který by zabloudil do těchto končin, vykřesali by z něj duši a jeho tělo by roznesly po lese.
V tajemné chvíli poledního odpočinku přichází k chalupám Polednice, malá, žlutá, vyschlá stařena s křivými hnáty a temným hlasem. Bloudí kolem příbytků za lesem a dítě nechané chvíli bez dozoru vymění za své škaredé s velkou hlavou. Koho se dotkne, náhle zemře. Také Jezinky se rády potulují kolem lidských obydlí, lidi uspávají a oči jim vylupují. Kradou děti, které vykrmují k hrozným hodům v lesních jeskyních.
Nikdo neví, jaké podivné, dobré i zlé bytosti bydlívali, možná ještě bydlí v lesech, na jejich okrajích, v jezerech i močálech. Zda v bažinách netančí ve svých rejích bludičky a na okrajích lesů pod starými stromy omotanými břečťanem, u studánky s křišťálově průzračnou vodou se nesluní hadí král nebo jiná pohádková bytost. Mnoho se o nich povídalo a doposud vypráví a snad je někdo i spatřil. Je to země opředená tajemnými pověstmi a bájemi.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: vašan, 09.03.2006

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Za dávných dobMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­