ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.00
Hodnoceno: 10x Prosím, ohodnoť práci

Rodný ranč

  • líčení/popis návratu domů

A tak jsem se po deseti letech vrátila na můj rodný ranč. Spousta věcí vypadala jinak, ale to podstatné zůstávalo stejné. Krávy švihaly ocasy, slyšela jsem řehot koní a vůně posekané trávy byla cítit na míle daleko. Cítila jsem z něj domov. Na chvíli jsem se zasnila, zavřela oči a vnímala jen ty uklidňující staré známé zvuky a slunce, jež mi šlehalo do tváře.

Z rozjímání mě vytrhla sestra. Rozrazila dveře hlavního domu a s úsměvem na tváři se ke mně rozeběhla, křičíc moje jméno dostatečně hlasitě na to, aby vzbudila chrápajícího Rexe. Za ní následovala i matka s otcem, všichni mě vítali a jásali. Já se radovala s nimi. Pak mě pozvali dovnitř na večeři.

Vešla jsem na místo, které mi nejvíc chybělo. Naše stará, skromná a přesto kouzelná stáj. Místo, na které do konce života nezapomenu. Obklopovaly ji rozlehlé pastviny, byla postavena z tmavého dubového dřeva a byl z ní cítit klid a mír. Pomáhala jsem tu s rančerskou prací už jako malá holka, znala jsem každý kout, každou skulinku, kterou sem občas vlezly myši, věděla jsem, že box úplně vlevo je nejchatrnější a občas nám jeho dveře proboural náš silný černý hřebec.

Ve stáji mě přivítalo zaržání mé nejoblíbenější klisny, ryzky s dlouhou lysinou a šibalským pohledem. Pohladila jsem ji a šla dál. Všechny věci byly pečlivě uklizené, v sedlovně byly uzdy a sedla řádně ošetřeny mazáním na kůži, takže se leskly. Koně s ohlávkami zřejmě rodiče odvedli do jejich stání už před polednem, teď na mě totiž všichni pofrkávali a čekali, zda jim nedojdu do stodoly pro balík čerstvě sklizeného sena nebo alespoň pro pár jablek. V nejvzdálenějším rohu stálo koště, o které se otíral náš černý kocour. Vzala jsem ho a šla zamést pár boxů.

Jsem doma. Konečně doma.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Sabina Šťastná, 12.11.2017

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Rodný rančMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­