ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.24
Hodnoceno: 33x Prosím, ohodnoť práci

První sníh (2)

Jako téměř každý večer sedím na židli u počítače a brouzdám Internetem v domnění, že nějaký článek obohatí moji mysl nebo alespoň lehce povznese moji každodenní rutinu. Koukám do monitoru, procházím stránku po stránce, pořád to samé dokola. Nic nového. Opět to vypadá na další promarněný večer nad bezvýznamným hleděním do monitoru, ale není tomu tak. Dnešek je totiž pro mě něčím jedinečný. Dnes má poprvé sněžit!

První sníh je pro většinu lidí naprosto bezvýznamný okamžik, jenž jim většinou ještě více znepříjemní jejich už tak dost prací uspěchaný život. Ostré sněhové vločky jim jako čepele naráží do věčně zamračených obličejů, zakrývají jejich auta pod plášť zimy a pomalu ukládají celé město do zimního spánku. Pro mě je ale první sníh něco naprosto jiného, až mystického.

Vypínám počítač a teple oblečen se vydávám na procházku po zimu vítajícím Brně. Jdu sám po liduprázdném městě. Občas slyším někde v dálce zakrákorat vránu, jinak nikde ani živáčka. Mlčky se proplétám ulicemi a pozoruji bílé vločky, jak se snášejí kolem pouličních lamp, které jako svíčky pomalu zhasínají a nakonec se ztrácí ve sněhové chumelenici. Parky poseté podzimním listím se začínají ukládat pod diamanty třpytící se jemnou sněhovou přikrývkou.

Pokračuji dál ve své pozdní sněhové vycházce, která mě zavede až k lesu nedaleko mého domu. Procházím se lesem, pod nohami mi křupe jehličí a malé větvičky dubů. Tiše poslouchám sníh hrající na holé koruny stromů a pozoruji, jak se krajina z blátivého a sychravého podzimu mění na úchvatnou, dech beroucí a kouzelnou zimu.

Dnešní večerní pouť zakončím jako obvykle u našeho domu. Je mi už celkem chladno, ale i přesto si postavím židli na okraj terasy a jen mlčky přihlížím, jak mocná královna Zima uspává naši zahradu a přikrývá ji hedvábnou, bílou peřinou. A i já jako bych se nechal očarovat jejím kouzlem, rychle zacházím domů a usínám.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Tomáš Fendrich, 16.11.2012

­­­­

Diskuse ke slohové práci
První sníh (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­