ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.97
Hodnoceno: 34x Prosím, ohodnoť práci

Procházka zimní krajinou (6)

  • poznámka k tématu: jedno ze zadání písemné práce z češtiny pro maturitu 2019 znělo Zimní krajina a jednalo se o líčení zimní krajiny (funkce výchozího textu inspirativní)

Jednoho brzkého zimního rána jsem se rozhodla, že si vyrazím ven na procházku. Oblékla jsem se do teplého oblečení, aby mi nebyla zima, namazala se krémem proti mrazu a obula si chundelaté sněhule.

Hned jak se přede mnou otevřely dveře, zavanul na mne nepříjemný štiplavý studený vítr a přivítalo mě krásné zpívání vrabců, sýkorek i kosů poletujících nade mnou. Zavřela jsem dveře, sestoupila ze tří schodů a zabořila se do čerstvě napadaného třpytícího se sněhu, jenž se při chůzi lepil na boty a tiše křupal.

Při pohledu na zasněžené střešní římsy vysokých domů mne okouzlily blyštící se rampouchy visící dolů, které vypadaly jako drahé broušené diamanty. Opodál pobíhaly malinké roztomilé veverky mezi šesti vzrostlými zasněženými jedličkami a hledaly něco k snědku. Tu se na mne počaly snášet křehké drobounké sněhové vločky, jež při dotyku mé kůže hned roztávaly. Měly kouzelné tvary, byly pravidelné, ale každá byla svým způsobem odlišná a něčím zajímavá.

Pro ptáky, kteří neodletěli do teplých krajin, hodní a vlídní lidé vlastnoručně vyrobili krmítka a lojové koule, jež zavěsili na nízké zasněžené větve okolních stromů.

Další zastávkou mé procházky byl les, jenž v tomto ročním období má vždy úplně nejkrásnější a nejkouzelnější podobu. Zvířátka zde vesele pobíhají po zasněžených mýtinách i mezi stromy, chodí jíst do krmelců a pít z lesknoucích se jezírek.

Pomalu se začalo stmívat, pouliční lampy se již rozsvěcovaly a vzduch začal chladnout. Byl nejvyšší čas vrátit se domů...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Adell, 01.12.2016

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Procházka zimní krajinou (6)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­