ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.00
Hodnoceno: 67x Prosím, ohodnoť práci

Noční výhled

Již se setmělo. Jemné osvětlení místnosti zajišťuje pouze nenápadná stolní lampička umístěná na dřevěné lavici. Tajemnou atmosféru dodává také instrumentální hudba tichounce se linoucí ze starožitného, leč zachovalého gramofonu.

Já usedám na rozviklanou židli přímo naproti okenní tabuli, která svou opotřebovaností vrhá do místnosti studený, chvílemi až mrazivý vánek. Počasí připomíná tu pravou, pohádkovou, zimní nadílku. Jako andílci chránící dětské sny se z jasně tmavé oblohy, jež je poseta stříbrnými perličkami, snáší velké sněhové obláčky tančící v rytmu té pěvkyně meluzíny. Ani rodinka vysokých porostů se nenechá zahanbit. I přestože mohou působit trochu nemotorně, jejich pichlavé bodlinky nás přesvědčí o opaku. Vrchní část obrazu zakončuje scenérie městských věžiček a střech navzájem se proplétajících v panorama hradeb.

Pohlédneme-li směrem dolů, učaruje nás elegance měsíčního svitu odražená na hladině klidné, avšak okouzlující řeky. Útočiště a domov zde nachází spousta živočichů, kteří zpestřují nejen dva břehy lemující studenou lávu tekoucí mezi nimi. Opomenout nesmíme ani frekventovaný most, ovšem jen ve dne. V tuto noční hodinu tudy jednou za čas projede jako kulový blesk pouze automobil. Nutno podotknout, že venkovní hrobové ticho prolamují občasné hlasy, většinou veselé, vypuštěné z úst mladých lidí, kteří procházejí přímo pod okny a vydávají se napříč nočnímu životu města.

Celkový dojem může zprvu vyvolávat strach a temná zákoutí hrůzu na míle daleko. Ve skrytu toho všeho se ale nachází pocit, jenž způsobuje možná mrazení v zádech, ale rozhodně ne negativním směrem. Dostáváte se do jakési euforie romantického ražení, kde se náhle zastaví čas a vy tak máte dostatek prostoru k přemýšlení a vzpomínání.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Klára L., 29.03.2009

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Noční výhledMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­