ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.81
Hodnoceno: 233x Prosím, ohodnoť práci

Moře

OSNOVA:

I.a) Moře!
II.a) Pod hladinou
b) Pevnina
III.a) Sbohem, moře!

Moře! Blankytně modrá plocha posetá jiskřičkami perel, které se ve svitu slunce neuvěřitelně třpytí. Každý musí přivřít oči, aby z té záře neoslepl. Moře! Domov záhad a neporozumění. Skrývá se v něm tolik tajemna, až jde z něho strach. Když slunce zapadá za obzor, moře umírá. Je rudé k zbláznění a postupně se vrhá do stínu naprosté tmy. Pak už jen tiše šplouchá a je ztraceno v mlze neznáma. Když však ráno slunce otevře víčka a opět vystoupá na oblohu, moře se probudí spolu s ním a už opět oplývá krásou a veselím. Vše je zase, jak má být. Moře! Hluboká jáma plná vody skrývající neuvěřitelná tajemství. Tiše šplouchá, jako by nám něco vyprávělo. Příběh života, který v sobě ukrývá.

Nad hladinou krouží rackové a zuřivě skřehotají. Když se ale ponoříte pod hladinu, nic z toho neslyšíte. To ticho doráží na smysly jako smrt, dokud však nespatříte ladné pohyby malých barevných rybiček, které rozproudí vaši krev a které se v okamžení rozprchnou, hned, jak zaregistrují jakýkoliv plachý pohyb. Písek se zvlní a začne zase pomalu a neslyšně padat zpátky ke dnu. Jako by se čas zastavil. Neskutečně pestré korálové útesy plné mušlí lákají více než sladkost. Jen se dotknout těch neznámých rostlin, jen k nim přivonět jako k lučnímu kvítí.

Slunce už se pomalu opět chystá spát. Je čas se vrátit na pevninu dříve, než moře propadne temnotě a zapomnění. V písku u břehu se sluní nahnědlé mušle s nejrozmanitějšími zákruty. Vlny je vyvrhují ven, kde je jásavě sbírají malé děti. Maminky a tatínci se usmívají a milenci sedí na vyhřátém písku a pozorují rudou zář vycházející zpoza moře. Města se chystají k odpočinku.

Dávám sbohem moři. Dávám sbohem rozdováděným vlnám, které si naposledy v tomto dnu hrají se zářícími perlami. Dávám sbohem mušlím i dětem, které si je odnášejí domů v igelitových sáčcích. Dávám sbohem unaveným rodičům a milencům. Kéž se tu zase setkáme!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Barášek, 18.04.2006

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
MořeMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­