ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.23
Hodnoceno: 540x Prosím, ohodnoť práci

Moje oblíbené místo


OSNOVA:

1) Příchod na vysluněnou mýtinu
2) Lípa
3) Probouzející se jaro
4) Slunné letní dny
5) Příprava na zimní spánek
6) Utichající příroda


Moje nejoblíbenější místo najdete ve velice zapadlé pustině u Orlické přehrady. Jezdíme sem docela často, protože poblíž bydlí můj děda.
Až na místo se nesmí jezdit autem. Zato se alespoň projdeme po voňavém, krásném lese, vždy plném zralých hub, šišek nebo mechu. Asi po půlhodinové cestě dojdeme do zátoky, která nás opět přivítá.

Kousek od naší chaty roste listnatý strom, lípa. Jako malá jsem si na ní hrála, ale teď si na ni vylezu, a když se rozhlédnu, uklidňuje mě ten krásný pohled na vodu a kopce.

Na jaře se lípa obleče do žlutých listů. Výhled na znovu probuzené lesy kolem a rozkvetlé voňavé květiny mi dává pocit svobody. Ve vodě se odráží jarní slunce, které se ale rozplývá ve vlnkách od chladného větříku. A občas se najdou i nějací rybáři. Na protějším kopci se ještě otřepávají ze zimy jehličnaté stromy, mezi kterými se tyčí rozhledna na Makové hoře. Do toho všeho ptáčci soutěží o nejhezčí hlásek a písničku. A i když slunce odplouvá za obzor, všechno se probouzí ze studené zimy.

V létě už mě na stromě otravují mušky, ale mě to ani tolik nevadí. Můžu si dojít do lesa nasbírat čerstvé jahody nebo borůvky, které na mě vyvalují svá modrá očka. Ptáci zpívají a občas i přiletí skřivánek a zašeptá mi do ucha, jak je krásné léto. Slunce pálí i ve stínu, a proto se všichni nahrnuli do průzračné čisté vody. Stromy nad ně naklánějí své zelené větve. Všude panuje klid a mír. I když všude ne. Občas vylezou ze země myšky a hrají si. Nebo motýlci, kteří zrovna nesedí na voňavých květinách, se rádi honí. Všechno krásně voní.

Barevné stromy pomalu opadávají. Vítr sílí a slunce už tolik nehřeje. Voda se vlní a odráží stíny z tmavých lesů. Ptáci shání potravu pro své mládě a každý nosí do krmelce kaštany, žaludy, lůj nebo seno. V lese si můžeme natrhat maliny nebo ostružiny a nasbírat pár krásných, voňavých a urostlých hub. Zvířata se připravují na zimní spánek a ptáci odlétají do teplých krajů. Všechno utichá.

To už vše přikreje bílý sníh. Lípa s ostatními listnatými stromy opadá. Slunce nehřeje, ale ve vodě se stále třpytí. Už však nevypadá jako jasná hvězda, spíš jako kulatá perla. Všude je ticho a smutno. Občas vyleze nějaké zvíře z pelíšku, aby se protáhlo a ptáci, kteří ještě neodletěli, se chystají na cestu. Květiny už také ztratily listy a připravují se spát. Lípa i já jsme zestárly o jeden rok. Všechno usíná.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Moje oblíbené místoMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)