ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.00
Hodnoceno: 22x Prosím, ohodnoť práci

Letní podvečer

Jednou z mých nejoblíbenějších částí těch stále dokola se opakujících dnů, týdnů, měsíců i let, jejichž náplň je až na pár zachraňujících výjimek pořád stejně vyčerpávající, jsou mé večerní vycházky se psem. Samozřejmě ne vždy natěšeně odběhnu od rozdělaných věcí, avšak vím, že mi to za to stojí. Ono slovo stojí asi není nejvhodnější výraz, jelikož to, co vám to dá, si koupit nelze.

Když otevřu domovní dveře s vodítkem v ruce, v mžiku se ze smutného polehávajícího stařečka dole na trávě stane ztělesněná radost. Najednou jako by o několik let omládl. V očích se mu zračí láska, vděčnost. A už nyní, byť byl váš den sebehorší, se musíte usmát a máte chuť vlepit mu pusu.

Všechny večery jsou krásné, ať sněží nebo prší, každý má své kouzlo. Avšak ty nejkrásnější jsou ty pohádkové letní podvečery. Byť by se mohlo zdát, že v dnešním světě pro ně nezbylo místo jinde než v dokumentech BBC, pokud chcete, stačí vyjít ven, na chvilku se zastavit a otevřít oči.

Takový zážitek není pouze rájem pro vaše smysly, ale také pro vaši duši. Kam se podíváte, nikde žádní hluční lidé obsypaní moderní technikou. Už jen tato skutečnost přináší nádherné ticho. Sice v dáli vidíte vesnice a města, avšak v tu nekonečně dlouhou chvíli vám to připadá, jako by všechno bylo v pořádku tak, jak má být...

Zapomenete na všední starosti a necháte se hladit po duši. Kolem do dáli se táhnoucí lány obilí a kukuřice tančí svůj zlatavý valčík a majestátní zeleně se pyšnící koruny urostlých stromů dávají pozor na ještě nezralé šípky. Na obzoru se táhnou hory a pohoří, vzpomínky.

A když konečně v úžasu zvednete hlavu, zůstanete stát. Na nebi se prohání neúnavné stádo beránků již spíše důchodového věku, jejichž pastýř dávno ví, že je hlídat nemusí. Celá obloha září odstíny od vyzrálé žluté, přes africkou oranžovou až po nádherně červenou. Jako dokonalá symfonie zní všechny barvy v rozezněném kostele. A uprostřed celého tohoto koncertu stojí dirigent. Unaveně máchá svou hůlkou, avšak dobře ví, že jeho čas se blíží ke konci, a tak musí předvést to nejlepší.
Pomalu sestupuje za obzor a spolu s sebou bere všechny teplé barvy, až zbude pouze potemněle rudá.

Ještě dlouho poté zůstanete v úžasu stát. Jste šťastní a smutní zároveň. Když se vrátíte zpátky na zem, podíváte se vedle sebe, váš čtyřnohý přítel dál zaujatě prozkoumává okolní břeh cesty, aniž by ho jakýkoliv západ slunce zajímal.

I když ze sálu už většina diváků po neutichajícím potlesku odešla, to náhlé štěstí, ten klid a láska, která nesměle dělá vašemu srdci nabídky, tu zůstanou.

Samozřejmě že to nebude trvat věčně, avšak od toho se dny stále opakují. A kde je den, tam je nekonečná krása přírody.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 19.10.2016

­­­­

Slohová práce Letní podvečer ve slovenštině?

Slovenskou verzi této slohové práce naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Letní podvečerMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­