ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.35
Hodnoceno: 37x Prosím, ohodnoť práci

Letní bouře

  • poznámka k tématu: jedno ze zadání písemné práce z češtiny pro maturitu 2013 znělo Krajina v bouři a jednalo se rovněž o líčení (subjektivně zabarvený popis)

Léto - čas, kdy svítí slunce a dny jsou prokresleny pestrými zážitky z prázdnin, čas, kdy se dějí nové a neopakovatelné věci a kdy se můžeme divit věcem, které jsme již viděli, a přesto jsou pro nás neopakovatelné. Protože i když jsou ve své podstatě stejné, v každém z nás zanechají kousek sama sebe, který nikdo jiný nemá.

Jedním ze zážitků tohoto času, který je nádherný, neopakovatelný a tajemný, je bouře. Přichází neočekávaná a neohlášená, za zvuku hřmících bubnů a v kaskádách klikatících se světel, jež jen na okamžik osvětlují oblohu, která se zahalí do temných mraků a závoje z kapek deště, jež prudce a pravidelně dopadají na zem a na okna vyťukávají příběh o svém krátkém životě.

Když přichází bouře, krajina se halí do mlžného pláště, jako by se chtěla ukrýt a vše zahalí ticho - ticho plné očekávání, kdy vše živé zatají dech a znovu se nadechne až poté, co se ozve mocný hlas hromu a ve světle blesku se zalesknou nebeské slzy těsně před tím, než s posledním slovem svého příběhu splynou s ostatními...

Letní bouře - pro lidi tak nádherná a lákavá, lidmi tak obávaná a zavrhovaná od počátku věků. Každý z nás zná ten pocit, jenž snad pochází z hlubin našeho bytí, kdy se díváme z oken nebo zpod přístřešků na tanec paní bouře. Lehké a rychlé tóny kapek svádějící k tanci a osvěžení v náruči deště, zatajený dech, tušení vzrušení a poskočení srdce i duše při náhlém zahřmění hromu, které jako by znělo hned vedle našich uší a svádělo k dosud neuskutečněným činům, i když je na míle vzdáleno. Tenké proudy světel protínajících temnou oblohu jako v tajuplném tanci cizokrajné tanečnice - na okamžik se zjeví a během mrknutí oka zmizí v nenávratnu, přesto v nás zanechají prazvláštní pocit, touhu, která nás nutí očima vyhledávat tuto světelnou podívanou znovu a znovu, jen abychom zažili ten nepopsatelný a chvilkový pocit.

Když se dívám na bouři, zuřící a zpívající svou dávnou píseň přímo nad mou hlavou, mám chuť se k ní v tom divokém tanci přidat, vyběhnout do deště a za úderů hromů se nechat strhnout melodií, vždy stejnou a přece pokaždé jinou, zapomenout na vše kolem a jen aspoň na pár chvil zažít divoké pobláznění vepsané do hloubky mé duše v časech našich předků. Zároveň se ale toužím ukrýt v bezpečí tepla domova, kde údery hromu a záře blesků jsou jenom ozvěnou něčeho velmi vzdáleného a zakázaného.

Když přijde bouře, každé léto stejná, a přesto pokaždé jiná a nová, cítím, jak se mé dvě touhy od sebe oddělují, jak se uvnitř mně sváří dva různorodé pocity, jež ve mně tento tajuplný jev vyvolává. Neschopna pohybu a rozhodnutí sleduji vždy tu podívanou od začátku do konce s neopakovatelným zážitkem!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Aerin, 16.12.2016

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Letní bouřeMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­