ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.02
Hodnoceno: 64x Prosím, ohodnoť práci

Krásy letní noci

Jsem na procházce s babiččiným psem a pozoruji, kolik energie zůstalo Báře po tak dlouhém, únavném a slunečném dnu a kochám se také okolní nádhernou a poklidnou přírodou. Po křivolaké kamenité cestičce, sevřené z jedné strany obilným polem a z druhé rozkvetlou loukou, se blížíme k rybníčku ukrytému v nevelkém hájku. Mohutné a věkovité stromy se k nám naklánějí a jejich listy tajemně šepotají v mírném vánku.
Pomalu se stmívá a trochu se ochlazuje, je krásný letní podvečer. Květiny již zavírají své květy, aby se také uložily ke spánku. Ptáci už zalétají do svých hnízd, včely se vracejí do úlů a jezevec vylézá z nory, aby se poohlédl po něčem k snědku. Zářivý a žhavý kotouč na temně modré obloze se pomalu kutálí za obzor. Něco ho bolí u srdce, začíná krvácet, nechce odejít a opustit zemi, kterou celý den zahříval. Nebe bez mráčků se barví do ruda a slunce konečně zapadá za okraj horizontu. Sedám si do trávy a zhluboka se nadechuji, úplně se mi zatočila hlava z toho čistého vzduchu a proto se pokládám. Ráda ležíc sleduji to noční divadlo.
Již se schoval i poslední paprsek a na oblohu se právě vyhoupla stříbrná tvář měsíce. Společně s ním přichází i jeho věrné a krásné společnice hvězdy. Spolu tvoří líbeznou stříbrnou symfonii a vypadají jako blízkající se diamanty. Dostavila se také paní Tma a pokryla celý kraj černým závojem. Na temné hladině rybníka, kterou čeří drobné vlnky nebo občasné mrsknutí rybky, se nyní odráží zářící "vlčí měsíc". Žabí orchestr mě doprovází v mých myšlenkách. Kdesi zahoukala sova.
Bára divoce a radostně poskakuje po louce halící se do temnoty a chytá poslední mouchy, které se nestihly schovat. Město v dálce začíná rozsvěcet lampy, které svítí jako korálky do tmy. Spolu se zářící noční oblohou je to úchvatný pohled. Stíny listnatých zelených stromů ve mně teď budí hrůzu i obdiv. Jsou tak veliké i ve dne, když po nich lezu, nebo se z nich v noci stávají vraždící obři s kupou dřevěných a silných paží? Jejich děsivé větve pro mne náhle ztrácejí onu odpudivost, jako bych spatřila jejich dobrácké obličeje...
Nastává čas, kdy se i já se psem musím vrátit domů. Nejsem smutná, protože vím, že to nebylo naposledy, co jsem si vyšla večer do přírody. Léto je přece ještě tak dlouhé a během prázdnin se sem za stromy, rybníkem a svítícím městem ještě mnohokrát podívám.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Katka Přibylová, 12.11.2006

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Krásy letní nociMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­