ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.86
Hodnoceno: 158x Prosím, ohodnoť práci

Království v kouzelném údolí

Běžím po louce, kterou strýček Podzim zrovna oblékl do svého kouzelného pláště. Jsem od města nedaleko a přesto se cítím tak vzdálená, tak volná. Zastavím se a z plných plic nasaji čistý blahodárný vzdoušek, který mi mezi zdmi našeho města tolik chyběl. Jdu dál, zatímco si v hlavě pohrávám se slovy, která by správně popsala tento okamžik. Najednou si uvědomuji, že stojím na kraji lesa. Čekám. Ale na co? Snad na to, až mi stromy pokynou větvičkou, až dovolí, abych pohlédla na jejich království. Až listy zašustí na znamení souhlasu a ptáci zaštěbetají na uvítanou. Vítr mi foukl do tváře, vysmívajíc se mi za mou bláhovost. Odhrnu proto nebojácně větve a vstoupím do tohoto zeleného paláce. Dech se mi v tu chvíli zatajil obdivem.
Stanula přede mnou příroda, jako namalovaná od známého malíře. Místo mi do ucha šeptalo svá tajemství. Pláckem protéká říčka, kterou sem matka Příroda zkroutila do přátelské vlnovky. Klidné vlnky se mazlí s oblázky a odnášejí do světa dar života. Javor si v zrcadlové voděnce honosně prohlíží své barevné listí, které čechrá na první pohled klidný jemný větřík. Ale co vás nemá! To když se větřík rozzlobí, nebo si chce hrát, popichuje tyto starce a krade jim jejich pestrobarevné kadeře.
Nato přilétá ptáček a zpívá: "Čimčarára-čim-čim." "Čím to je jen, čím?" nedá se odbýt větřík. V tu chvíli spustí údolí svou každodenní symfonii. Životodárná voda šplouchá laškovně do rytmu, lístky šustí a přichází s novou melodií. Stébla trávy se ohýbají do tance a z tmavého křoví se ozve veselé praskání - to asi roste další strom. To támhle vzadu, ty dvě olše si vypráví dobrodružství, které dnes zažily a jaké klepy jim donesl upovídaný kos. Jen pařez tiše naslouchá libozvučnému orchestru.
A když je pozlacený míč paprskem pohladí na rozloučenou, hudba utichne. I vítr se šel schovat a jen občas vykoukne a zažene každého, kdo by chtěl ticho narušit.
Teď by měla nastat chvíle, kdy se jde spát, kdy i upovídané olše umlknou a poddají se únavě. Ale kdepak! "Teď je přeci čas na pohádku," připomíná se mladičký rákos prosebně. Majestátný dub se dá do vypravování a když skončí a všichni už spí, ještě dlouho sám bdí nad celým údolím.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Morsbie, 15.01.2007

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Království v kouzelném údolíMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­