ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.12
Hodnoceno: 17x Prosím, ohodnoť práci

Kde lišky dávají dobrou noc

  • poznámka k tématu: jedno ze zadání písemné práce z češtiny pro maturitu 2014 (podzim)
  • líčení noci na vesnici (funkce výchozího textu inspirativní)

Již se setmělo. Náš malý domek pod lesem obalila tajuplná noc a objímá ho láskyplně ve své náruči. Jemný plamínek zapálené svíčky plápolá uprostřed dřevěného stolu, na který jsem jej před chvílí položila. Já sedím u okna, přes které roztouženě a s pokorou pohlížím na scenérii, jež se mi vyjevuje.

Pod kopcem spatřuji setmělou vesnici s malými domečky, jimž září jejich opotřebované okenní tabule do pustiny, pohádkově pokryté zářivým a třpytícím se sněhem. Současně se nepřetržitě a elegantně z majestátní oblohy snáší další sníh. Je jemný, nevinný a překrásný. Tyto stříbrné perličky usedají na střechy vesnických domků, avšak i na rodinky vysokých zelených stromů, jež je obklopují. Jejich pichlavé dlouhé bodlinky jako by se napínaly a zachytávaly padající andílky na svá bedra. Jelikož už je vánoční nadílka za dveřmi, mnoho domků, plotů i stromků je bohatě nazdobeno. Světelné girlandy, křišťálové baňky, svíčky - celý pohled na mě působí uklidňujícím, mírumilovným a potěšujícím dojmem. Jako bych i cítila vůni svařeného vína, čerstvě napečeného cukroví a pečených kaštanů.

Při tom všem je ve vesnici téměř hrobové ticho. Ruší ho jen občasný štěkot psa ze sousední zahrady. Z komínů domků se kouří, za některými okny je možno spatřit krby, v nichž praská dříví. Připadám si jako v pohádce, jako by okolo mě i všude venku tancovali malincí andílci a připravovali se tak na kouzelné Vánoce.
Miluji tuhle vesnici. Miluji ten klid, jímž oplývá, miluji její atmosféru i kouzlo, její přírodu, která je tak přátelská a nedotčená.

Pohledem na celou vesnici, kde jistě dávají lišky dobrou noc, se dostávám do romantické euforie, kdy se náhle zastaví všechen čas a já mám najednou prostor k přemýšlení, vzpomínání a láskyplnému souznění s celým tímto výjevem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Veronika Čermáková, 10.12.2014

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Kde lišky dávají dobrou nocMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­