ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.29
Hodnoceno: 7x Prosím, ohodnoť práci

Kde lišky dávají dobrou noc (3)

  • poznámka k tématu: jedno ze zadání písemné práce z češtiny pro maturitu 2014 (podzim)
  • líčení noci na vesnici (funkce výchozího textu inspirativní)

Miluji červen! V tomto měsíci je v přírodě nejkrásněji. Stromy jsou oděny do krásného šatu svěže zeleného listí a jehličí, na lukách a v okolí vod rozkvétá spousta pestrobarevného kvítí. Rodí se většina mláďat zvěře i ptáků.

Je krásný podvečer, kochám se přírodou i klidem při procházce lesem, kde obdivuji statné smrky. Přemýšlím nad tím, jak zde dlouho rostou a co vše asi zažily a třeba i viděly.

Přicházím k mírnému svahu, jenž je mezi stromy poset velkými pískovcovými kameny a skalkami. Líbí se mi mezi nimi kličkovat a poskakovat po nich... Připadám si zase jako malá dvanáctiletá holka.

Náhle zůstávám úžasem stát! Otevřel se mi pohled na místo, které vypadá jak vystřižené z pohádky. Zem pokrývá koberec z hustého světle zeleného mechu, který lemuje spolu s několika listnatými stromy rozlehlou a křišťálově průzračnou tůňku, jež se třpytí jak kouzelné zrcadlo. Svlékám si boty a bosýma nohama našlapuji na ten krásný, přírodou utkaný koberec. Je na dotek příjemný a hebký. Mám pocit, že přecházím po měkkém sametu. Sedám si a s úžasem pozoruji tu nádhernou scenérii, z níž se mi tají dech. Skrze koruny stromů prosvítají tenké, do oranžova zbarvené paprsky světla již zapadajícího slunce. Lehký vánek pohupuje spodními větvemi mladých buků, které se občas lehce dotýkají hladiny vody, jako by ji něžně hladily. Nad stojatou blýskavou vodní plochou třepetají křidélky blankytně modré vážky a předvádějí svůj poslední tanec před spánkem. Ptáčci občas poletují mezi korunami stromů a prozpěvují lesu svou ukolébavku.

Cítím se náhle šťastná, že mohu být součástí této chvíle. Zapomínám na strasti všedních dnů a opět si uvědomuji, jak je na světě krásně.

Začíná se stmívat. Pomalu odcházím domů plna krásných dojmů, když v nedalekém křoví zaslechnu, jak něco šustí. Leknu se a rozbuší se mi srdce! Se strachem pozoruji, zda něco nevyběhne...
Nic...
Abych se uklidnila a nebála se po zbytek cesty k domovu, řeknu si, že to mi jen lišky přišly dát dobrou noc!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Marie Fišerová, 29.01.2018

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Kde lišky dávají dobrou noc (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­