ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.11
Hodnoceno: 141x Prosím, ohodnoť práci

Cesta vlakem

Je pozdní odpoledne. Ve vlaku se pomalu rozprostírá šero. Odtrhnu oči od rozečtené knihy. Kodrcání vagónu vyžaduje neustálé zaostřování na drobná písmena v knize a oči se rychle unaví. Přes špinavé okno se dívám na ubíhající krajinu. Zelené louky střídají zalesněné kopce. Paprsky zapadajícího sluníčka si občas proklestí cestu mezi stromy a krátkým zábleskem nakouknou do vlaku. Kombinace slunečního svitu a vysokých stromů maluje ve vlaku tajemné stíny.
Podél tratě se objevují první domky. Upravené zahrádky, čisté fasády a truhlíky v oknech prozrazují pracovitost svých obyvatel. Vlak zpomaluje, blíží se zastávka. Mladé kozy nevyruší od okusování mladé jarní travičky ani skřípění brzd projíždějícího vlaku. Tento zvuk patří k jejich životu tak jako vzduch, který dýchají, nebo voda, kterou pijí.
Krátké trhnutí a vlak stojí. Vyhlédnu z okna, abych si přečetla název stanice. HOLUBOV. Určitě se tak jmenuje i obec. Zajímalo by mě, kolik je tu chovatelů holubů. Napadají mě bláznivé asociace. Jeden můj kamarád se jmenuje Holub. Kdyby zde žil a choval holuby, mohl se představovat jako HOLUBÁŘ HOLUB Z HOLUBOVA. Proud myšlenek přeruší rodinka, nastupující do vlaku. Objemné tašky jen stěží soukají úzkými dveřmi do vlaku. Odkud a kam cestují? Možná se vracejí z dovolené. Nebo zde mají babičku a vyfasovali proviant na celý týden.
Blonďatá výpravčí dává pokyn k odjezdu. Vlak se pomalu rozjíždí. Na poslední chvíli naskakuje do jedoucího vlaku průvodčí. Mladý kluk si tímto sportovním kouskem s příměsí vzrušení oživuje jednotvárnou každodenní práci.
Prudký závan chladného vzduchu mi rozcuchá vlasy. Rychle zavřu okno a sklouznu na sedadlo. Do cestovní kabely uklízím knížku. Číst už v takovém přítmí nelze. Pouliční lampy a lidské příbytky se rozsvěcují. Ještě dvě zastávky a budu vystupovat.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Hanah, 15.04.2006

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Cesta vlakemMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­