ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.12
Hodnoceno: 418x Prosím, ohodnoť práci

Bouřka v létě

  • poznámka k tématu: jedno ze zadání písemné práce z češtiny pro maturitu 2013 znělo Krajina v bouři a jednalo se rovněž o líčení (subjektivně zabarvený popis)

Bouřka je zajímavý úkaz na obloze. Vyzařuje z ní energie, ale pro někoho také znamená respekt a strach. Nejčastěji udeří v létě, ale také při studených zimních dnech.

Vše začíná parným odpolednem, kdy vlaštovky a jiní ptáci létají nízko nad zemí, jako kdyby je teplý vzduch tlačil dolů. Vítr skoro nefouká, jen si jemně pohrává s listy stromů jako s tenkým papírem. Na obloze převažuje modrá barva, ale později se na obzoru začínají objevovat těžké mraky, které při osvětlení sluncem připomínají velké kopečky vanilkové zmrzliny. Pomalu, ale jistě, zahalují celé nebe. Začíná foukat studený nepříjemný vítr a mraky na obloze se již podobají tmavě modrému až temně černému suknu, které se rozprostřelo nad zemí.

Najednou oblaky proletí jasně zářící blesk, ostré žluté světlo jako při rozsvícení žárovky a následném zkratu. O chvíli později se ozve ohlušující rachot hromu. Zdá se, že se někde o sebe otřely dva plechy a tento zvuk se nese v mracích dál a dál, až zanikne mezi horami, které se při bouřce mění v obry a na černém pozadí budí respekt.

Pomalu se přibližuje nějaké šumění připomínající tok potoka, později řeky. Už je tady déšť. Silný vytrvalý déšť, který se dolů na zem spouští v hustých dlouhých řetězech.

Všechno zešedlo, oblohu křižují blesky, hned za nimi se ozývá dunění hromů. Tohle se podobá velkému boji, který se děje vysoko nad námi.

Déšť ještě přidal na intenzitě a nemilosrdně bubnuje do plechových střech domů jako do obrovských bubnů. Na cestách se tvoří potůčky vody, které v úzkých pramíncích, připomínajících stříbrné nitky, stékají daleko z kopce dolů.

Když běsnícímu živlu dojde dech, poznává, že prohrál a ustupuje. Nechává prostor slunci, které se prodírá mezi tmavými mraky a snaží se vytvořit alespoň trochu tepla.

Déšť již ustal, a také bouřka ustupuje za vyjasněné hory, které nevypadají tak strašidelně. Slunce aktivně vysušuje mokrou pevninu, která je po vydatném sprchnutí nasáklá jako velká houba. Z cestiček, kde před chvílí rychlým spádem tekly proudy vody, stoupá pára jako z obrovitého kotle. Ptáci, kteří utekli před bouřkou do úkrytu, už zase lítají a vesele pískají. Opět všude nastává čilý ruch.

Je po bouřce. Jaká bude ta další? Stejná? Jiná? Horší? Kdo ví. Počasí je nevyzpytatelné. Třeba už jiná nepřijde. Nebo ano?

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: verushkaaa, 08.04.2005

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Bouřka v létěMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­