ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.26
Hodnoceno: 265x Prosím, ohodnoť práci

Bouřka jednoho obvyklého letního dne...

  • poznámka k tématu: jedno ze zadání písemné práce z češtiny pro maturitu 2013 znělo Krajina v bouři a jednalo se rovněž o líčení (subjektivně zabarvený popis)

Byl obyčejný horký a vyprahlý letní den. V dusném vzduchu se vznášela obláčka prachu a slunce se na oslnivě modrém nebi těšilo úplné osamělosti – typický den, který očekáváte od poloviny července. Dokonce i řeka plynula líněji než obvykle a pruh pláže na jejím břehu byl neprodyšně polepen různobarevnými slunečníky, všemožnými dečkami a dohněda se opalujícími výletníky. Místy stále odehrával zuřivý boj o místo alespoň k stání, ale líně a nezaujatě - na křik bylo příliš horko. Blízký lesík, plnící úlohu parkoviště, přetékal auty a kavárnička s velmi popisným názvem "Nad pláží" zaznamenávala rekordní tržby, limonáda již byla u konce a majitel zcela vážně uvažoval o možnosti slazení vody z kohoutku. Kamenná promenáda se hemžila těmi, na něž na přecpané pláži nezbylo místo a leckterá módní přehlídka by se zdála šedou housenkou ve srovnání s jiskřivými modely slečinek, přičemž většina plavek nesloužila ani zdaleka k zakrytí, ale spíše k odkrytí. Na počet žádajících o koupání kapacita řeky ani nestačila a šťastlivci, jenž se do vody probojovali si přílišného prostoru k plavání neužili.

Ovšem i přes línou poklidnost rozpáleného vzduchu bylo cítit napětí a neklid. Každý si ten neklid vysvětlil jinak - skupinka fotbalových fanoušků, kteří se ležérně rozvalili na kraji pláže na prostěradle v barvách oblíbeného týmu se začala obávat, zda jejich miláčci náhodou nevyhrají pouze s jednogólovým náskokem či to snad, nedej Bože!, neskončí remízou (pojem prohra ve spojení s jejich oblíbenci se nepřipouštěl v úvahu), otec mnohočetné rodiny se zamyslel, zda náhodou není možné, že by zrovna dnes nedávali jeho rituální večerní seriál o zločincích (jiného dne by mu tak absurdní myšlenka ani nešla do hlavy) a stejný neklid se vkradl do duše jeho dcery ve vztahu s mnohodílnou mýdlovou operou. Pravý důvod se ale pomaloučku blížil.

V dalekém východním koutu oblohy se objevila našedlá šmouha potichounku se rozkližující do šířky. Neuplynulo ani pět minut a už se její vršek proměnil v tmavošedý, trochu narudlý mrak a spodek zůstal matnou šedou clonou táhnoucí se až k zemi. Za chvíli dusnem prolétl chladivý větřík a otřel se o rozehřáté tváře lidí, smažících se na pláži. Mráček značně povyrostl a zatím nehlučně se přibližoval, pohlcujíc všechno na své cestě do tmavošedé záclony. A pak se to stalo - nebe prudce rozřízl na klikaté půlky právě ten, rázný a oslnivý, první blesk. Sklouzl jakoby do řeky a nebylo po něm ani stopy – jen užaslé oči dětí a někteří, rázně balící dečky a prostěradla a prchající k autům. Pak se nebe skoro pohnulo a ozval se tlumený hrom - ještě vzdálený, vrčivý, ale neméně hrozivý. A pak to šlo prudce a rychle, jako říznutí - prolétl silný a mrazivý vítr a vytrhal důvěřivě otevřené slunečníky z písku, slétly první kapky - nikdo si ani nevšiml, jak se šedivá vlečka přetáhla přes celou oblohu. A kapek bylo víc a víc, bubnovaly do tváří a zad, stékaly do očí a odrážely se od vody, vytvářejíc bublinky a malé kroužky a pak bylo všechno najednou mokré a šedé, lidé se namačkali pod střechu kavárničky a jen sledovali běsnění přírody, liják na sebe lstivě upoutal pozornost a nikdo si ani nevšiml rudočerného mraku, jak se přikradl a přímo z něj prudce vyšlehl zářivý, bílý blesk, úplně blizoučko a vzápětí se všechno zatřáslo od hlasitého dunivého hřmění, blesky trhaly temnou oblohu a padaly k řece, zvučně doprovázený ohlušujícím hřměním, začaly padat kroupy a vše bylo najednou bílé jako v zimě.

A pak to prostě skončilo, mrak zmizel a zpoza něj stydlivě vykouklo slunce, jakoby se omlouvalo za to, že se nechalo pohltit. Najednou bylo zase teplo, ale ne tíživé a dusivé, ale nové, vlažné a svěží, s roztávajícími snížky a rychlými potůčky dešťové vody, řítící se k řece. Po chladné bouřce nemuselo na plán slazení vodovodní vody dojít, horká čokoláda ale v promočených a mírně zmrzlých lidech vyvolala dětskou radost a vůbec - všechno od sluníčka až po trávu a písek a řeku bylo tak čisté a radostné, že se mokří fanoušci okamžitě shodli, že jejich družstvo vyhraje a nadto bude celou hru vést nejméně 5:0, mnohodětný otec se ohledně svých seriálů také přesvědčil a jistý malý chlapeček byl najednou úplně jistý, že ten míček z obchodu od vedle dnes určitě dostane...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: New, 23.11.2004

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Bouřka jednoho obvyklého letního dne...Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­