ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.25
Hodnoceno: 20x Prosím, ohodnoť práci

Bouře v lese (2)

  • poznámka k tématu: jedno ze zadání písemné práce z češtiny pro maturitu 2013 znělo Krajina v bouři a jednalo se rovněž o líčení (subjektivně zabarvený popis)

Kohouti hrdě oznamují příchod dalšího rána v malé vísce na jihu Moravy. Je červenec a nový den se opět hlásí vysokými letními teplotami, jejichž maxima snad nedokáže vyčíslit ani samotný teploměr, jenž nadělení sleduje z výše domovní fasády. Okolní krajina doslova žadoní o pomoc. Co by dala za onen osvěžující letní déšť. Žár krajinu trýzní již dlouhé týdny a ne a ne přestat. Nejvíce tímto počasím trpí nedaleký les, který jako by se octl ve vyprahlém vězení, z něhož není úniku. Cítí, jak se jeho bujná vegetace kousek po kousku mění v prachpustou poušť. Obyvatelé lesa však netuší, že se to má již brzy změnit.

Na jasném červencovém nebi se objevují první vrásky. Mraků na nebi přibývá a brzy pokryjí celou oblohu. A je to tady! Nebesa tmavnou, veverky z výše stromů spatřily v dáli první záblesk. Přichází bouře. Příjemné kapání se v mžiku změnilo na mohutný déšť. Lesní zvěř si odvodila, že je to teprve začátek. Je to předehra něčeho velkého, velkolepého. Všichni obyvatelé lesa mají teď napilno, urychleně se stahují do bezpečí - právě včas. Z deště se stal ohromný liják a do nejvyšších pater stromů začaly tlouct blesky. Mraky, jež celé léto hromadily svou energii, se rozhodly předvést v plné síle. Pro nejstarší létem znavený modřín byl střet s bleskem jeho poslední smrtící ranou. Pozvolna padá k zemi do mechové peřiny...

Blesky jsou rázem pryč, hromobití ustalo. Les si nyní plnými doušky vychutnává životadárnou spršku. Nic jiného není tak osvěžující jako právě tento okamžik. Kapičky vody pozvolna padající z oblohy se vsakují do vyprahlého mechu. Voda prostupuje až ke kořenům stromů, jež se jí ani po dlouhých minutách nemohou nabažit.
Všetečné kapičky zachytává také všudypřítomné kapradí. Déšť působí jako masáž na jejich znavená těla, poskytující okamžitou regeneraci. Zvířátka opatrně vyhlížejí ze svých domovů a s nadšením sledují ono skvělé představení, na jehož premiéru tak dlouho čekala.

Bouřka i déšť po několika hodinách ustává. Les je jako znovuzrozený, vegetace nyní překypuje radostným životem. Doposud nažloutlé lístky a seschlé stonky rostlin znovu hrají barvami. Vše je opět tak, jak má být a celý les se může začít v klidu připravovat na podzim.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Daniel Grigar, 02.10.2018

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Bouře v lese (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­