ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.53
Hodnoceno: 60x Prosím, ohodnoť práci

Vánoce (2)

Kdybyste se někoho na ulici zeptali, co se mu vybaví, když se řeknou Vánoce, zřejmě by Vám odpověděl: "Dárky pod stromečkem, zpívání koled, vánoční kapr s bramborovým salátem, ..." Současné Vánoce se opravdu dají popsat několika málo slovy. Nákupy, úklid, pečení cukroví, přejídání se a následné funění u vánočního stromečku.
Vše začíná předvánočním úklidem - rodina musí mnohdy uklidit nepořádek za celý rok. Musí se vyprat záclony, umýt okna, uklidit pokoje, vyluxovat, utřít všude prach a spoustu dalších pro mě nepříjemných věcí. Ale některé maminky se v tom obzvláště vyžívají. Chápe někdo, proč by se nemohla okna umýt až na jaře - až bude tepleji a nebude mrznout, záclony by se také mohly vyprat jindy a ne když člověk neví kudy kam? Obdivuji ty (většinou maminky), kteří takový velký úklid stihnou jen během několika dnů a při tom ještě zvládají nakoupit dárky, upéct cukroví, ozdobit vánoční stromeček a připravit štědrovečerní večeři.
Lidé se snad opravdu vyžívají ve stání ve frontách, návštěvách obchodních domů, které bývají často těsně před Vánoci naprosto přeplněné. Také nemůžu pochopit, proč někteří lidé kupují každý rok nové ozdoby na stromeček. Vždyť je mnohdy hezčí, když jsou na stromečku starší ozdoby, někdy i ručně vytvořené. Mnoho lidí si kupuje umělé stromky a také už udělané cukroví - ale díky tomu přicházejí o charakteristickou vůni Vánoc.
Někdy mě také zamrzí, když místo českých koled často slyším ty americké. Ne že by nebyly hezké, ale jsme v Čechách, ne v Americe. A vzpomene si také někdy někdo, o čem se vlastně zpívá ve většině koled? Že vlastně oslavujeme narození Ježíše Krista? Většina lidí na náboženské důvody Vánoc v tom stresu a shonu zapomíná. Nebylo by lepší, kdybychom si raději užívali klidu, pohody a rodinného štěstí? Je jasné, že trochu poklidit se musí, ale nemusí se šílet například kvůli tomu, když je někde malé smítko prachu.
Já mám ráda Vánoce i s ozdobeným živým stromečkem, štědrovečerní večeří a hlavně s rozbalováním dárečků, na které se celý rok velmi těším. Sice už dávno nevěřím na Ježíška, ale to mi vůbec nevadí užívat si těchto krásných svátků. Nemám však ráda ten stres a shon. Kdo taky ano?

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Vánoce (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)