ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.54
Hodnoceno: 634x Prosím, ohodnoť práci

Stát jako hrnek na stole

Již nějaký ten pátek jest dobře známo, že nic netrvá věčně. Vše pozemské má určitý zrod a nezbytně i skon. Není tomu jinak ani u všedních věcí. Kupříkladu tužka - krásná nová, s mazací gumou na konci, ale po čase se z ní stane ohlodaná tužka - piditužka. A protože svému majiteli dosloužila (spíše dopsala), takováto nebohá tužka pak končí v odpadkovém koši, ne-li jinde. Pryč ale od tužek. Také starý zubní kartáček, rozbité boty, sešit do němčiny, staré struny ke kytaře a další a další zbytečnosti pošleme napospas popelářskému vozu, ač si to někdy nezaslouží.

Nedávno jsem čirou náhodou umýval nádobí (to je zcela ojedinělý jev) a z rukou mi vypadl na zem můj oblíbený hrnek. "Co se dá dělat?" řekl jsem si. Už už jsem se shýbal k zemi, abych posbíral střepy... Vida! hrnek ležel na podlaze neporušený. Při bližším ohledání těla hrnku mi ale sjel zrak na nebezpečnou prasklinu, která vypadala jako časovaná bomba. Bylo hned jasné, že kariéra mého hrnku je u konce; styk takto handicapovaného hrnku s horkou vodou by byl přímo katastrofální.

Co teď??? Uložit jej do útrob odpadkového koše k věčnému spánku mi připadalo morbidní, čaj z něho už nikdy nevypiji, zbývá poslední možnost - postavit ho na psací stůl jako držák na tužky. Věděl jsem, že tu bude jak páté kolo u vozu, protože tužky a pera, která držel ve svém obětí, nikdy nepoužívám.

Na stole stál hrnek týden, dva týdny, měsíc, dokonce i dva měsíce. Snášel se na něj prach jako sníh na nehybnou sochu. Napadlo mne ale něco, co jsem měl udělat už dávno, hned po jeho pádu. Vzal jsem jej, opatrně ho umyl a postavil do police mezi ostatní hrnky. Tam, kde stál celý svůj nepředlouhý život. Tam, kde byl hrnkem a ne nějakým držákem na tužky. Celý se rozzářil. Byl jsem rád, že se na něj nepráší a že jsem odčinil to, co jsem mu před měsíci udělal - nikdy totiž nevím, kdy budu já tím rozbitým hrnkem...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jakub Hájek, 27.08.2007

   
­­­­

Slohová práce Stát jako hrnek na stole ve slovenštině?

Slovenskou verzi této slohové práce naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Stát jako hrnek na stoleMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­