ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.83
Hodnoceno: 18x Prosím, ohodnoť práci

Rozum a cit

Rozum a cit jsou dvě stránky lidské přirozenosti, bezpochyby rozdílné, ale také slučitelné. Je dobré, když se v našem nitru snášejí v míru. Jestliže se v nás poškorpí, měli bychom se asi snažit, seč bychom mohli, je usmířit. Vždy samozřejmě budou jedni lidé citovější, druzí rozumovější. Stane se, že jedno i druhé v nich drobet zakrní. Nejsmutnější je však potkat člověka, který ve vás budí dojmem, že mu chybí oboje...

Příklad, který mě napadá, se může zdát příliš malicherný, aby tvořil závěr kapitoly o tak závažném problému, je však v něm jistý zobecnitelný prvek příznačnosti.

V tramvaji sedí za sebou řada očividně zdravých a do své četby zabraných mladých lidí. Před nimi roztřesená bělovlasá stařenka kymácející se ze strany na stranu. Shodou okolností jí neuvolní místo žádný.
Není na to zákon, nedá se to vymáhat.
Ale vedu v sobě takový hovor: "Mladý muži či slečno, vám této staré paní zřejmě není líto. Tedy vám chybí cit. A neumíte domyslet, že za padesát let tak budete stát i vy a uvítáte, když vás někdo pustí. Tudíž vám chybí i rozum. Za těch padesát let oceníte, bude-li sedět tam, kde nyní sedíte vy, někdo, kdo nebude podobný vám..."

Ale netruchleme. Tohle je totiž mezní případ. Naši mladí mají dosud většinou stále ještě rozum nebo cit. Ta stařenka si sedne.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Niky, 09.04.2009

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Rozum a citMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­