ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.57
Hodnoceno: 51x Prosím, ohodnoť práci

Kolik jazyků umíš, tolikrát se dozvíš nepříjemné věci

Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem? Ne vždycky tomu tak je. Občas se můžeme dozvědět i to, po čem zrovna netoužíme. Proč lidé vlastně tolik mluví?

Na dovolené se občas posmívám cizincům a spoléhám na to, že můj jazyk určitě neznají. Kdyby tomu bylo jinak a třeba zrovna ta paní opodál by mi rozuměla, že za takový knír by se nestyděl ani Brumbál z Harryho Pottera, jistě by se podivila. Nebo co by mi asi tak řekl ten pán, co zrovna leží na břehu a vypadá jako vyvržený vorvaň?

Funguje to ovšem i opačně. Jsem v Číně. Neumím čínsky a nejspíš nikdy umět nebudu. Mám hlad asi jako vlk, když čekal na Karkulku, a proto sedím zrovna v jedné ze špičkových restaurací. Vybírám z poledního menu. Je to pro mě tak trochu španělská vesnice. Zavřu oči a poslepu ze seznamu vybírám menu číslo 8. Přijde číšník a vyřídí mou objednávku. Konečně se vrací, v ruce nese velký talíř. Kupodivu to nejsou palačinky s Nutellou, a tak se ho ptám, co mi to vlastně donesl. Odpoví mi hodně špatnou angličtinou: "Dók wit mandérin oríndžiz!" A mně najednou dojde, proč se všechen personál tak podivně chichotal. O psa s mandarinkami opravdu nemám zájem a odcházím!

Proč neexistuje jen jeden jazyk, kterým by se všichni na světě spolu domluvili? Třeba tomu tak jednou bude, ale to už my všichni budeme čichat k fialkám zespoda...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kateřina P., 23.04.2014

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Kolik jazyků umíš, tolikrát se dozvíš nepříjemné věciMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­