ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.62
Hodnoceno: 13x Prosím, ohodnoť práci

Jsme to my!?

Viděli jste někdy Čecha na dovolené v zahraničí? Na míli daleko jej rozpoznáte. Když už na pláži "nedlabe" svoji do ubrousku zabalenou svačinu a nenadává na to, jaké tu mají divné pivo a jaké že je tu zase vedro, vykračuje si v sandálech, ve kterých má obuté a až do půlky lýtek vytažené bílé ponožky. Vůbec nejhezčí pohled je na do půl těla svlečeného "majitele vápenky", jehož pivní mozol lehce přepadá přes nemoderní kraťasy. Kolem pasu nosí ledvinku a na hlavě má naražený klobouk z kolekce potravinových značek.

Dalším naším typickým rysem je zvědavost. Jakmile se u sousedů něco děje, hned jsme nalepeni na zdi. Nejlépe se přeci poslouchá přes keramický hrneček. Posloucháme, abychom náhodou nepřišli o nějaké žhavé informace ze soukromí našich sousedů. Nejlépe by bylo, kdybychom se do jejich hovoru mohli vmísit a upřímně jim povědět, co si nejen o nich myslíme. To, že jsem napsala "upřímně", vlastně není pravda. Češi nebývají upřímní. Jediné, o co jim jde, je namastit si vlastní kapsu. A že je to na úkor ostatních? Ale vždyť oni se z toho nějak dostanou a za měsíc či dva si na to ani nevzpomenou.

Mám pocit, že jsem právě naše vlastnosti a vůbec Čechy vykreslila ve velmi negativním světle. Samozřejmě že máme i kladné povahové rysy, ale bohužel podle mého názoru ty špatné převažují. Ale zpět k těm kladným. Tak například naše skromnost. Když nás porovnám s takovými Američany, kteří se například u pohovoru do práce vychválí až do nebe, jsme v porovnání s nimi jenom mlčky přihlížející "suchaři". Takový Američan se občas tváří a chová, jako by všude byl, všechno viděl a od všeho měl klíče. Kdežto oproti němu Čech stojí většinou v pozadí, ale když vystoupí s inteligentním nápadem či myšlenkou a dovede ji kvalitně přednést, dopadá to většinou daleko lépe.

Co říct chytrého a pravdivého na konec? Asi to, že i přes všechny naše nedostatky jsem hrdá na to, že jsem Češka.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Hrůůša, 12.05.2011

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Jsme to my!?Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­