ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.42
Hodnoceno: 19x Prosím, ohodnoť práci

Jak si nejlépe zapamatovat historická data


OSNOVA:

I.Bláhová myšlenka
II.1. Mnemotechnika a čísla
2. Takový důležitý letopočet
III.Nesporný přínos


Jak si nejlépe zapamatovat historická data? Obávám se, že již název této slohové práce vyznívá jako oxymóron. Obsahuje totiž v jedné větě slova "zapamatovat" a "data", což se jeví jako poněkud bláhová myšlenka. Ano, správně jste usoudili, že patřím do skupiny lidí, která je schopna vybavit si pouze životně důležitá čísla, a to jen při šťastné konstelaci hvězd a mozkových buněk. Přesto se nad tímto problémem zkusím zamyslet a vyvodit z něj nějaké dozajista inspirující závěry.

K zapamatování údajů většinou slouží mnemotechnické pomůcky, které se však podle mého názoru aplikují daleko lépe na slova a pojmy. Ze světa čísel si vzpomínám jen na známou větu: "Šetři se, osle," která představuje poloměr Země, tedy 6378 km. Dobrý úmysl se ale může rychle zvrtnout v problém, když si váš učitel vyloží tuto poznámku jinak, než by měl.

Přesuňme se však k historii, kde se nezáživná data někdy snoubí s poetikou a romantikou, někdy s krvelačnými střety a konflikty. Při hodinách dějepisu náš milý pan učitel často pronáší větu: "Tohle je takový důležitý letopočet..." Při prvním výskytu této hlášky zpozorníte a snažíte se soustředit na většinou čtyřmístné číslo, které vepsalo do dějin nějakou bezesporu zajímavou událost. Zanedlouho se však vaše citové rozpoložení nebezpečně blíží rezignaci, ztrácíte přehled o tom, v jakém století se právě nacházíte a přemýšlíte, jestli již náhodou neměl nastat konec světa.

Historická data pro mě spadají do mystické sféry, kde si žijí svým vlastním životem. Na pokusy o objevení jejich tajemství reagují škodolibým smíchem, protože si jsou moc dobře vědoma své přesily. Bohužel jsem se k jejich pochopení příliš nepřiblížila, ale přesto pro mě tato práce znamenala nesporný přínos. Konečně jsem se naučila skloňovat slovo "datum".

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Aleinad, 31.05.2008

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Jak si nejlépe zapamatovat historická dataMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­