ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.42
Hodnoceno: 19x Prosím, ohodnoť práci

Jak si nejlépe zapamatovat historická data


OSNOVA:

I.Bláhová myšlenka
II.1. Mnemotechnika a čísla
2. Takový důležitý letopočet
III.Nesporný přínos


Jak si nejlépe zapamatovat historická data? Obávám se, že již název této slohové práce vyznívá jako oxymóron. Obsahuje totiž v jedné větě slova "zapamatovat" a "data", což se jeví jako poněkud bláhová myšlenka. Ano, správně jste usoudili, že patřím do skupiny lidí, která je schopna vybavit si pouze životně důležitá čísla, a to jen při šťastné konstelaci hvězd a mozkových buněk. Přesto se nad tímto problémem zkusím zamyslet a vyvodit z něj nějaké dozajista inspirující závěry.

K zapamatování údajů většinou slouží mnemotechnické pomůcky, které se však podle mého názoru aplikují daleko lépe na slova a pojmy. Ze světa čísel si vzpomínám jen na známou větu: "Šetři se, osle," která představuje poloměr Země, tedy 6378 km. Dobrý úmysl se ale může rychle zvrtnout v problém, když si váš učitel vyloží tuto poznámku jinak, než by měl.

Přesuňme se však k historii, kde se nezáživná data někdy snoubí s poetikou a romantikou, někdy s krvelačnými střety a konflikty. Při hodinách dějepisu náš milý pan učitel často pronáší větu: "Tohle je takový důležitý letopočet..." Při prvním výskytu této hlášky zpozorníte a snažíte se soustředit na většinou čtyřmístné číslo, které vepsalo do dějin nějakou bezesporu zajímavou událost. Zanedlouho se však vaše citové rozpoložení nebezpečně blíží rezignaci, ztrácíte přehled o tom, v jakém století se právě nacházíte a přemýšlíte, jestli již náhodou neměl nastat konec světa.

Historická data pro mě spadají do mystické sféry, kde si žijí svým vlastním životem. Na pokusy o objevení jejich tajemství reagují škodolibým smíchem, protože si jsou moc dobře vědoma své přesily. Bohužel jsem se k jejich pochopení příliš nepřiblížila, ale přesto pro mě tato práce znamenala nesporný přínos. Konečně jsem se naučila skloňovat slovo "datum".

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Jak si nejlépe zapamatovat historická dataMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)