ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.52
Hodnoceno: 161x Prosím, ohodnoť práci

Co má váhu?

Položíme-li si takovou otázku, po chvilce přemýšlení patrně dospějeme k názoru, že svou váhu má všechno. Ano? Opravdu myslíte, že vše má váhu?

Uveďme si příklad: mám před sebou hrnek čaje. Každý ví, že takový čaj MÁ SVOU VÁHU. Fyzikálně bude celková váha složena z čajových lístků, vody a hrnku. Estetická váha bude zaměřena nejspíše na samotný hrnek. Gurmán zase vyhledá chuť čaje a té také přiřkne váhu. Vidíte? Každý hledá tu svou "váhu" někde jinde, ale přesto nakonec přiznáváme váhu všemu. Ono je totiž té pomyslné "hmotnosti" více. Opravdu.

Kousek od hrnku čaje leží Remarqueův román. Ano, i toto dílo má svou váhu, pro každého jinou, ale má... Jakou? Přece duševní i hmotnostní. A zatímco druhá zmiňovaná nám nikterak nezmění pohled na život (pokud oněch knih neponeseme mnoho a nezapříčiníme si tak újmu na zdraví), duševní váha díla v nás může zanechat stopy tak citelné, že si rázem začneme vážit dědečka, jenž byl ve válce. Všimli jste si? Ano, i dědečka si můžeme vážit. A nejenom na váze. Jedná se potom o duševní (konkrétně citovou) záležitost...

Zatímco váhu hrnku a knihy můžeme přesně hmotnostně vyjádřit, lásku k bližnímu nedovedeme spočítat žádným matematickým postupem... A přesto pro nás má větší cenu... Nebo snad váhu?

Myslím, že váhu má opravdu vše a záleží jenom na nás samotných, čemu ji přiznáme více. Hlavně to neberte na lehkou váhu!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Markéta Rejmontová, 18.04.2009

   
­­­­

Slohová práce Co má váhu? ve slovenštině?

Slovenskou verzi této slohové práce naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Co má váhu?Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­