ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.64
Hodnoceno: 55x Prosím, ohodnoť práci

Co by lidstvo dělalo, kdyby nebyly hvězdy

Bez hvězd by lidstvo nevědělo, že Země je kulatá, otáčí se a je součástí Vesmíru. Zatmění Slunce by určitě neobdivovala polovina populace Zeměkoule. Nikdo by netušil o galaxiích, souhvězdí Velký vůz by byl pouze výmysl a Mléčná dráha by byla zajímavá pouze pro kočku. Nic z toho by neexistovalo.
Země by byla pro všechny placka až do té doby, něž by přišel nějaký Koperník. Nebo by panovalo přesvědčení o možnosti překročení hranice Země a následném pádu do prázdna dodnes. Kepler by totiž vůbec nemusel přesvědčovat církev o tom, že planety nevisí na těžkých zlatých řetězech, ale pohybují se v elipsách. Galileova věta "A přece se točí" by vůbec nemusela být řečena a o knize "O pohybu nebeských těles" by se nikomu ani nesnilo. Mohl být malíř, stejně jako Leonardo Da Vinci, kterého hvězdy bezpochyby inspirovaly k mnoha geniálním tahům štětcem a staly se mu můzou pro verše, které skládal s obdivuhodnou vytrvalostí pro svého přítele.
Dalekohledy by se hodily pouze k pozorování sousedky. Apollo 13 by se stalo oblíbenou značkou dětské zmrzliny. Gagarin mohl být uznávaný kytarista zakládající novou kapelu Vostok. A konečně, NASA by byla zkratkou Národní Asociace Sexuálních Abstinentů.
Hvězdy tedy nejsou jen hromadou teček, ale něčím, co ovlivnilo lidstvo, ač si to málokdy uvědomujeme. Každý se občas pozastaví nad padající hvězdou a vysloví svá přání.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kátěnka, 18.02.2007

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Co by lidstvo dělalo, kdyby nebyly hvězdyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­