ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.63
Hodnoceno: 8x Prosím, ohodnoť práci

Chceš nás podpořit? Co můžeš udělat? Obsaď dům!

Slova squat, squatting, squatteři jsme vídali v médiích v poslední době velmi často. Nevěnoval jsem této problematice příliš pozornosti, ani jsem přesně nevěděl, co vlastně znamená slovo "squatter". Domníval jsem se, že slovo bezdomovec již není v módě a že moderní trend nazývat vše anglicky zasáhl i tuto sociální skupinu.

Po několika minutách surfování po Internetu jsem zjistil, že je to velmi zajímavá sebranka. Názor na ně není zřejmě u většiny lidí kladný, ani já s touto skupinou nadále nesympatizuji. Jde vesměs o sociálně slabé lidi, kteří obsazují staré rozpadlé domy a protestují proti politice. Napadá mě jediná otázka: Co to je za "trosky"?

Podívejme se na to ale z té druhé strany, najděme klady. Podstatným kladem pro squattery je skutečnost, že neplatí nájem ani jiné poplatky spojené s bydlením. Plusem pro nás ostatní jsou nulové vynaložené náklady na jejich bydlení od státu. Za druhé plus pak považuji jejich celkem uzavřenou komunitu, jelikož nemoci, jimiž mohou trpět, se pak již nešíří dál.
Na druhou stranu, záporů by se našla hned celá řada. Mám-li to shrnout do dvou slov - porušují zákony. Vandalství, opilství, drogy, ničení majetku, neoprávněný zásah do práva k domu a určitě by se dalo vyjmenovat spoustu dalších věcí, kterými porušují nějaký zákon.

Nejznámější pražský squat Milada je polorozpadlá vila, obydlená přibližně dvaceti lidmi. Správně bych měl napsat "byla obydlena", protože už nějakou dobu bydlí squatteři z této vily v domě v centru Prahy, kam byli přesídleni. Náplní bydlení squatterů z Milady byly a jsou různé kulturní akce, workshopy, výstavy a projekce filmů.
Výstava alternativních umělců "Jiná forma", slavnostní "Obsazení nového squatu v Praze" anebo infoshop "Ozvěny Gender Fuck Festu" aneb Jak si vyrobit vlastní pouta, obojek, dildo a popruhy na připnutí - to je jen výběr z několika akcí, kterých se můžete v novém squatu v Truhlářské 11 v Praze zúčastnit. A pokud by se našel mezi námi nějaký opravdový lidumil, může squatterům pomoci - darovat peníze, auto, elektroniku, ba dokonce obsadit nějaký dům!

Po prostudování webových stránek squatu Milada musím říct, že se v mých očích squatteři stali ještě většími magory, než jsem si o nich ze začátku myslel.
Existence něčeho takového, jako je squat, by byla před dvaceti lety určitě nepřípustná, i to je důkazem, že dnes jsme svobodnější.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: borec, 30.03.2011

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Chceš nás podpořit? Co můžeš udělat? Obsaď dům!Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­