Menu
!$Češtinář není programátor
II. Věta nebo $veta;
III. Je to jedno Řekl by hlupák, utřel by si pot z čela a vzal si do ruky krumpáč. Chytrý a vzdělaný člověk se však nad tím zamyslí a zauvažuje: Češtinář skutečně není programátor? Ale to je přeci hloupost. I když se to možná na první poslech či pohled zdá absurdní a nesmyslné, že by mohly mít tyto profese něco společného, je tomu skutečně tak.
Základním společným znakem každého češtináře i programátora je pracovní nástroj, jazyk, ať už jde o jazyk mluvený či strojový, samozřejmě kromě jazyku od bot - krejčí s nimi opravdu nemají nic společného. Na druhou stranu hlavní rozdíl mezi češtinářem a programátorem je v tom, jak jazyk používají a jak ho vnímají. Například takový zběhlý češtinář při pohledu na měně či více spletitou větu vidí houfy přísudků, podmětů, předmětů, vět hlavních, vedlejších, nadvedlejších, příslovečných určení, čárek, háčků, kroužků a všelijakých megalomanských hypersloves, které s neomylnou bravurností dokáže hbitě určit a analyzovat. Programátor by nad takovými nesmysly ohrnul nos a s češtinářovskou arogancí by tuto hloupou definici poslal do háje. Z pohledu programátora je věta řetězec znaků uložených v dvourozměrném poli písmen s asociativními indexy slov a je mu úplně jedno, jestli autor věty píše každé písmeno dvakrát nebo přehazuje pořadí slov, zajímá se pouze o informační charakter věty a o to, jak "nahňácat" informace do co nejmenšího počtu slov kvůli úspoře místa v databázi. Obě tyto definice jsou trochu "ulítlé" a laik by nad nimi jistě žasl, ale právě v tomto si jsou češtináři a programátoři podobní, v takovémto rozdílném úhlu pohledu na svět a hodnocení obyčejných věcí.
Takže pokud jste se rozhodli být v budoucnu hnidopišským a nepříjemným programátorem nebo puntičkářsky spisovným a odměřeným češtinářem, je prakticky lhostejné, jakou volbu si zvolíte, protože rozdíl mezi nimi není o nic patrnější než rozdíl mezi tučňákem a tuleněm, i když oba dva od sebe radši žijí v uctivé vzdálenosti na opačných pólech země.
Zdroj: Bart Frezzy, 23.04.2006
Diskuse ke slohové práci
!$Češtinář není programátor
Štítky
Kupón doba husitská patrick ryan Tartuff elektrický přístroj ježíš martin bormann tigrid temný pán hory líčení Zlodějka knih dvorní šašci všechna roční období havran slon Vavřinec niky pověst o Bruncvíkovi děti v zimě Jiří Suchý Hele papírová města tchýně dezinformace to byste nevěřili měsíce nad řekou šašek jirásek f.l.věk genesis myších
Doporučujeme
- KNIHCENTRUM.cz - učebnice a odborná literatura
- Maturita 2019: Písemná práce z češtiny
- Maturita 2018: Písemná práce z češtiny
- Maturita 2017: Písemná práce z češtiny
- Maturita 2016: Písemná práce z češtiny
- Maturita 2015: Písemná práce z češtiny
- Maturita 2014: Písemná práce z češtiny
- Maturita 2013: Písemná práce z češtiny
Server info
Počítadlo: 645 173 533
Odezva: 0.03 s
Vykonaných SQL dotazů: 3
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2023 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti