ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.41
Hodnoceno: 132x Prosím, ohodnoť práci

!$Češtinář není programátor

OSNOVA:

I. Češtinář je programátor
II. Věta nebo $veta;
III. Je to jedno

Řekl by hlupák, utřel by si pot z čela a vzal si do ruky krumpáč. Chytrý a vzdělaný člověk se však nad tím zamyslí a zauvažuje: Češtinář skutečně není programátor? Ale to je přeci hloupost. I když se to možná na první poslech či pohled zdá absurdní a nesmyslné, že by mohly mít tyto profese něco společného, je tomu skutečně tak.
Základním společným znakem každého češtináře i programátora je pracovní nástroj, jazyk, ať už jde o jazyk mluvený či strojový, samozřejmě kromě jazyku od bot - krejčí s nimi opravdu nemají nic společného. Na druhou stranu hlavní rozdíl mezi češtinářem a programátorem je v tom, jak jazyk používají a jak ho vnímají. Například takový zběhlý češtinář při pohledu na měně či více spletitou větu vidí houfy přísudků, podmětů, předmětů, vět hlavních, vedlejších, nadvedlejších, příslovečných určení, čárek, háčků, kroužků a všelijakých megalomanských hypersloves, které s neomylnou bravurností dokáže hbitě určit a analyzovat. Programátor by nad takovými nesmysly ohrnul nos a s češtinářovskou arogancí by tuto hloupou definici poslal do háje. Z pohledu programátora je věta řetězec znaků uložených v dvourozměrném poli písmen s asociativními indexy slov a je mu úplně jedno, jestli autor věty píše každé písmeno dvakrát nebo přehazuje pořadí slov, zajímá se pouze o informační charakter věty a o to, jak "nahňácat" informace do co nejmenšího počtu slov kvůli úspoře místa v databázi. Obě tyto definice jsou trochu "ulítlé" a laik by nad nimi jistě žasl, ale právě v tomto si jsou češtináři a programátoři podobní, v takovémto rozdílném úhlu pohledu na svět a hodnocení obyčejných věcí.
Takže pokud jste se rozhodli být v budoucnu hnidopišským a nepříjemným programátorem nebo puntičkářsky spisovným a odměřeným češtinářem, je prakticky lhostejné, jakou volbu si zvolíte, protože rozdíl mezi nimi není o nic patrnější než rozdíl mezi tučňákem a tuleněm, i když oba dva od sebe radši žijí v uctivé vzdálenosti na opačných pólech země.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Bart Frezzy, 23.04.2006

­­­­

Diskuse ke slohové práci
!$Češtinář není programátorMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­