ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.29
Hodnoceno: 52x Prosím, ohodnoť práci

Česká republika versus svět

Tak už dost! Dost těch keců! Už mě to fakticky nebaví poslouchat. Otřesné, jak to slýcháváme každý den. Tento článek publikuji hlavně pro obyvatele České republiky. Zkuste se po přečtení tohoto článku zamyslet nad tím, co nám všem říkáte, píšete, tvrdíte, publikujete, vnucujete...

Dnes je 16. prosince 2008 a každodenně musím poslouchat, jak je na tom Česká republika špatně a už mě to opravdu nebaví. Nevím, jestli se tvrzení, že jsme na tom tak špatně, vypráví jenom u nás nebo i v jiných podobně vyspělých státech. Doufám že i jinde...

Neustále nás všichni srovnáváte s USA, Německem, Rakouskem, Francií, Lucemburskem, Švýcarskem, Velkou Británií a určitě ještě s dalšími. Přitom někteří z Vás v těchto státech ani nebyli. Ti, co některý z těchto států navštívili, pak všem vypráví, jak je tam všechno drahé, ale že tamějším obyvatelům to nepřijde díky jejich vysokým platům. Zkusili jste si to někdy přepočítat?

Před dvěma lety jsem se vydal navštívit Londýn (kdyby někdo nevěděl, tak to je hlavní město Anglie). Zjistil jsem, že taková obyčejná pokladní v supermarketu si vydělá 7 £ za hodinu (v té době to bylo 287 Kč). Teď si všichni říkáte, že si tolik u nás pokladní vydělá asi za 4 hodiny, protože u nás měli plat asi 60-70 Kč za hodinu. Musíme si ale uvědomit, že tam jsou potraviny, městská hromadná doprava, alkohol, nemovitosti a určitě další věci mnohem dražší než u nás. Například chleba tam stál 2,5 £ což bylo 102,5 Kč a u nás 17 Kč. Samozřejmě, že nějaké věci tam naopak vycházejí levněji, třeba elektronika, takže v součtu mezi námi a Brity není takový rozdíl.

Letos jsem odcestoval do německého města Nürnberg. Točené pivo zde stálo 2-3,5 €, což v přepočtu máme tak 50-90 Kč, u nás v Praze pivko stojí 20-35 Kč. Také jsem si zde koupil zmrzlinový pohár za 8,5 €. Potraviny tu mají také dražší, ale třeba obuv vychází o dost levněji. Nicméně obyvatelé Německa si vydělají více peněz než u nás. Průměrný plat tu činí 2299 €, kterého ovšem - stejně jako u nás - dost lidí nedosahuje. Kadeřnice si přijde až na cca 1200 €, takže si toho moc dovolit nemůže.

Samozřejmě s vámi musím souhlasit, že ve výše jmenovaných státech si žijí o něco lépe, ale nepanují mezi námi tak markantní rozdíly, jak všichni tvrdíte. Pokud si najdete tabulku srovnávající státy podle HDP na jednoho obyvatele v PPP za rok 2007, tak se možná budete divit, že Česká republika obsadila 35 místo s 24229 $ na jednoho obyvatele.

Raději nás zkuste porovnat s jinými státy, například se Zimbabwe (zde je tak velká inflace, že museli vydat bankovku v hodnotě 10 milionu zimbabwských dolarů, to je asi 3300 Kč), Irákem, Ázerbájdžánem, Pákistánem, Bosnou a Hercegovinou (tady se pořád válčí), nebo s Indií, Nigérií, Pobřežím slonoviny a Vietnamem (zde nám všichni hladoví). Mohl bych takových států vyjmenovat ještě víc, ale snad Vám to stačí.

Myslím si, že jsme jenom národ, který si na něco neustále musí stěžovat. Tímto článkem se Vám snažím sdělit, že obyvatelé České republiky na tom nejsou tak špatně jako v jiných částech světa, kde třeba nemají ani dostatek vody. Několik států je na tom lépe než my, ale mnohem více jich je na tom hůř. Tak Vás ještě jednou prosím, abyste se zamysleli nad tím, co říkáte.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Česká republika versus světMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)