ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.53
Hodnoceno: 47x Prosím, ohodnoť práci

Jaderná elektrárna Temelín

Temelín. Tato jihočeská jaderná elektrárna byla, je a myslím, že ještě pár let bude trnem v oku nejen rakouským občanům, ale i většině českého národa.
Byl to hezký nápad postavit na jihu Čech jadernou elektrárnu, ale žádné oslnivé výsledky v tom nevidím. Byly kvůli němu zbořeny vesnice. Lidé prostě dostali nařízení k vystěhování a nikdo se jich neptal, jestli se chtějí přestěhovat do panelových domů, které jim byly náhradou. Nikoho nezajímalo, že tohle byl jejich domov, jejich jistota.
Byla zničena krásná příroda v celém okolí. Na loukách a vesničkách vyrostly čtyři temelínské věže, které se staly dominantou kraje, a spousta okolních budov, které ze všech stran obklopuje vysoký ostnatý drát.
A navíc se každým rokem zvedá cena elektřiny a paradoxně je na jihu Čech její cena nejvyšší v celé ČR. Každý rok se na Temelínu něco porouchá. Nedivím se, že Rakušané Čechům nevěří. A zprávy z Temelína jejich pochyby jen prohlubují. Třeba když na druhém bloku unikla mírně radioaktivní voda, bylo ironií osudu, že se tak stálo právě v době, kdy si v Praze odbýval svou návštěvu rakouský kancléř Alfred Gusenbauer. Po svých stížnostech mu s odpověďmi z české strany přišla další zpráva, že do speciální kanalizace uniklo kolem tisíce litrů chladící, mírně radioaktivní vody, obsahující kyselinu boritou.
A tak se ptám, zda je Temelín lidem ku prospěchu, nebo se ho mají snad spíše bát? Myslím jak ekologicky, tak ekonomicky.
A s tím mě napadá další otázka, co se děje s radioaktivním odpadem? Vyhořelé palivo se po vyjmutí z reaktoru ukládá do bazénu vyhořelého paliva, kde se pod vrstvou vody zabrání záření a zároveň voda funguje jako chlazení pro odpad. S výstavbou meziskladu pro jaderný odpad se v Temelíně zatím nepočítá, bude ho potřebovat až kolem roku 2010. V těchto meziskladech se palivo bude skladovat 40-50 let.
Ve světě se na vysoko aktivní odpady používá tzv. vitrifikace. To znamená, že se po přidání pár sklotvorných přísad při vysoké teplotě vytaví z vysoce radioaktivního odpadu sklo. S tím se u nás ale zatím nepočítá vůbec.
Provozem jaderných elektráren v celém světě klesly emise CO2 o 2,6 miliardy tun, mnoho milionů tun SO2, NOx a prachových částic. Takže v tom jediném vidím pro Temelín velké plus, které by nám mohlo být alespoň malou útěchou a mohlo by snížit náš špatný postoj k jaderným elektrárnám.
Výstavba Temelína stála ČR, tedy spíše daňové poplatníky, spoustu miliard korun a myslím, že ještě "pár korun" nás to stát bude. V současné době Němci vytáhli obvinění, že spousta milionů korun, které byly na stavbu Temelína použity, jsou špinavé peníze, jež se v Německu, podle německých policejních vyšetřovatelů, praly od dob komunismu až do konce roku 1999.
Na druhou stranu zde našlo práci spoustu lidí z oblastí, které jsou u nás dominantní, jako je strojírenství a energetika a dále mnoho vědců a fyziků. Ale když si to tak vezmu, kdo z nás je natolik dobrý fyzik nebo vědec, aby zde mohl pracovat? Takže si myslím, že to je spíše zaměstnání pro vyvolené.
Já se o Temelínu domnívám, že nám po ekonomické stránce moc nepomohl. Protože co to je za logiku, když někdo nechá zbořit pět vesnic, postaví elektrárnu, ale lidé, kteří si na svém území museli nechat tohle "monstrum" líbit, se za složenku za elektřinu pak nedoplatí!? Anebo proč Rakušané stávkují, když v různých anketách ani neví, kde Temelín vůbec leží, nebo když díky Temelínu mají elektřinu levnější právě oni?
Nevím, třeba se to postupem času zlepší, ale moc tomu nevěřím. Tak ať si Rakušané stávkují, vědci koumají příčiny problémů v "naší" jaderné elektrárně, my budeme platit nehorázné částky za elektřinu a modlit se, abychom neměli také svůj Černobyl.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Jaderná elektrárna Temelín







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)