ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.05
Hodnoceno: 57x Prosím, ohodnoť práci

Globální problémy - AIDS

S globálními problémy se v dnešní době setkáváme prakticky každý den, ať už je to prostřednictvím televize, tisku anebo z vlastních zkušeností. Jde o problémy, které jsou společné pro celý svět a ovlivňují budoucnost lidí, živočichů i životního prostředí na naší planetě. Tyto problémy je nutné řešit, aby se dosáhlo zmírnění jejich katastrofálních následků nebo jejich úplného odstranění. Řešení ale není zdaleka jednoduché, a protože jde o problémy téměř každého státu, je zde velmi důležitá spolupráce a dohoda mezi nimi. Naštěstí se v poslední době většina těchto států ochotně zapojuje do programů na zlepšování této kritické situace. Vznikají tak organizace na ochranu přírody, nadace na pomoc nemocným lidem apod. Mezi hlavní globální problémy řadíme například skleníkový efekt, kácení deštných pralesů, tání ledovců, konflikty zapříčiněné náboženskými rozdíly, rasismus a spoustu dalších... Já jsem si jako téma své eseje vybrala podle mého názoru asi nejzávažnější z nich, AIDS.

Touto nevyléčitelnou nemocí se denně nakazí okolo 6800 lidí, přičemž 1200 z nich tvoří děti mladší 15 let. 96 % lidí nakažených AIDS pochází z chudých zemí. Jen za rok 2007 zemřelo na tuto zákeřnou nemoc 2,1 milionů dospělých lidí a dětí. Ale kdy se tato nemoc vlastně poprvé objevila a jak se projevuje? V roce 1981 byl poprvé zaznamenán výskyt této nemoci v USA. Název onemocnění je zkratkou anglického pojmenování Acquired Immune Deficiency Syndrome, které vyjadřuje podstatu onemocnění. Jedná se o soubor příznaků, které vedou ke ztrátě imunity tedy obranyschopnosti organismu. Lidský organismus se tak stává náchylným k řadě dalších infekčních a nádorových onemocnění. Z počátku nikdo pořádně nevěděl, o jaké onemocnění přesně jde a jak lze rozpoznat jeho příznaky. Protože výzkumy prokázaly, že tato nemoc se může u HIV pozitivního člověka projevit v průměru až za 10-15 let od nakažení. To znamená, že v sobě můžeme nosit vir HIV, ale vůbec o tom nemusíme vědět. Když už se ale tato nemoc projeví, jejími příznaky jsou například častá únava, bolesti kloubů, bolesti v krku, opakované horečky, ztráta chuti k jídlu atd. Potom stačí, když se nakazíme obyčejnou chřipkou, ale ztráta imunity způsobí to, že tato nemoc se stane dlouhodobou a můžeme na ni dokonce i zemřít.

Výskyt této nemoci byl zaznamenán hlavně v Asii, Jižní Americe, ale nejrozšířenější je v zemích Afriky. Podle mého názoru je to způsobeno tím, že lidé z těchto zemí neví dostatek informací o způsobech nakažení AIDS a ani neví, jak se před touto nemocí mohou chránit. Státy Afriky nemají dostatek peněz na lékařskou péči a zajištění dostatku jídla pro tyto bezmocné lidi, a tak často trpí v bolestech a hladomorem. Pomoc přichází od mnoha států jako jsou například USA, Velká Británie, ale i Česká republika. Otázkou ovšem zůstává, zda je tato pomoc dostatečná, protože každý rok se počet obětí této nemoci zvyšuje a lidé by si měli uvědomit, že nakazit se může každý z nás.

Myslím si, že zabránit dalšímu šíření onemocnění AIDS je možné formou prevence před touto nemocí. Lidé by se tak měli dozvědět, jak se mohou nakazit a co by měli dělat, pokud mají podezření, že jsou HIV pozitivní. Podle mého názoru toto není problém zemí jako je Asie nebo i Česká republika. V těchto zemích je rozšiřování způsobeno spíše tím, že lidé si myslí, že jim se to stát nemůže. Ale například v Africe se AIDS rozšiřuje velmi snadno, protože lidé z těchto zemí ani netuší, že jsou nakaženi a žijí stejným životem jako by byli zdraví, ale potom se zde rodí nakažené děti, kterým umírají jejich matky nebo i celé rodiny. Proto bych zvýšila investování peněz do pomoci těmto zemím a zajistila, aby jejich obyvatelé věděli, jak se před téměř jistou smrtí způsobenou nemocí AIDS chránit.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 13.04.2008

    Ceska posta
­­­­

Slohová práce Globální problémy - AIDS ve slovenštině?

Slovenskou verzi této slohové práce naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Globální problémy - AIDSMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­