ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

Ceska posta    
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.52
Hodnoceno: 21x Prosím, ohodnoť práci

Citát: "Země je blázinec, do kterého zbytek Universa posílá své blázny." (Voltaire)

Když Bůh ze své milosrdné náklonnosti stvořil svět, byl ve velkém opojení dobrotivosti. Avšak touto dobrotivostí nešetřil na správném místě, když se rozhodl ponechat lidské jednání na jedinci samotném, neboť ze svévolného jednání těchto stvoření vzešel svět, u něhož bylo zřejmé, že musí "záhy" zaniknout.

Tak jako blázni expandují na Zemi, tak lidská dychtivost expanduje do Universa, když se snaží dosáhnout jeho dalšího prostoru. Avšak ziskuchtivé úsilí jedince je příliš průhledné oproti všemohoucnosti veškerenstva, a při svém každodenním svádění boje o moc jen samo sebe spíše posílá do záhuby.

Jak postupuje vývoj společnosti, která ve své naivitě (pod nátlakem sebe samotné) kodifikuje už veškerá dění a počínání rozmarného lidského jednání, tak se nad rozumem člověka pomalu stahuje smyčka, jejíž konce ve svých rukou pevně drží blázni.

Není tedy v tomto případě lepší být bláznem a prožít svůj život bez strastí utápěn v pozemských slastech, nežli být naříkajícím prostředníkem rozumu s pocitem viny a bezmoci, vláčejíc s sebou těžké břímě zodpovědnosti za tento svět plný bláznovství?

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Dana Jančářová, 17.04.2009

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Citát: "Země je blázinec, do kterého zbytek Universa posílá své blázny." (Voltaire)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­