ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.60
Hodnoceno: 10x Prosím, ohodnoť práci

Štědrý den podle mých představ

24. prosince 2012


Ahoj Verunko,

tak už tu jsou zase Vánoce. Chci, aby letošní Štědrý den byl nezapomenutelný. Teď pozorně čti a vžij se se mnou do mého vyprávění. Představa mého Štědrého dne je asi následující:

Vrátily bychom se spolu o mnoho let zpátky, aby to bylo přesně takové jako v pohádkách.
Vím, že jsme nejlepší kamarádky, ale představ si, že jsme sestry. Máme hodné rodiče, jsme chudí a žijeme v malé chaloupce. Je Štědrý den. My máme opět na starosti stromeček, Verunko. Při zdobení stromečku zpíváme koledy. Slaměné ozdoby, které jsme si vlastnoručně vyrobily, ořechy a malá červená naleštěná jablíčka - to všechno máme na stromečku. I přesto, že je skromný, je velice krásný. Po celé chaloupce příjemně voní jehličí. My jsme si povinnost splnily a jdeme s dětmi z okolí sáňkovat. V zápalu zimních her jsme ani nepostřehly, že se stmívá, a tak musíme rychle domů.
V chaloupce je útulné teplo a line se tu příjemná vůně štědrovečerní večeře. Ke stolu usedáme až tehdy, když na obloze vysvitne první hvězda. Máme prostřeno i pro náhodného hosta. V jednom rohu stolu leží pecen chleba, aby jsme měli co jíst i během roku. Ve druhém slaměnka s tím, co pole dalo, pro lepší úrodu. Ve třetím rohu leží peníze slibující blahobyt. Na posledním čtvrtém rohu je položená miska na zbylé kousky jídla jako dar pro slepice a dobytek. Stůl obepíná provaz symbolizující soudržnost rodiny. Košík s jablíčky, cukroví a v ošatce několik dní odpočívající upečená vánočka. Je to tak prosté, ale v našich očích vypadající honosně.
Maminka uvařila výbornou bramborovou polévku. Jako druhé jídlo máme kroupového kubu s houbami a česnekem.
Verunko, pod stromečkem máme každá čepici a šálu, kterou nám upletla maminka. Po rozdání dárků si společně zazpíváme koledy. Pak znovu usedáme ke stolu a každý z nás si rozkrojí jablíčko, aby věděl, co ho v příštím roce čeká. Všichni máme pěticípou hvězdičku ze zdravých jadérek. To znamená, že v příštím roce budeme zdraví a šťastní. Kdyby byla jadérka sestavená do křížku, tak se obáváme nejhoršího.
Maminka s tatínkem nám vyprávějí, jak prožívali Vánoce oni, když byli malí. A pak už jdeme jen spát s pocitem, že se nám splnily sny...

Vánoce nejsou o velkých darech, ale o lásce a porozumění blízkých.

Veselé Vánoce, Verunko.


Klára

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Klára, 08.03.2013

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Štědrý den podle mých představMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­