ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.20
Hodnoceno: 5x Prosím, ohodnoť práci

Dopis siru Nicholasi Wintonovi

Vážený pane Wintone,

z celého svého srdce bych Vám chtěla poděkovat za to, co jste pro 669 převážně židovských dětí z okupovaného území Československa udělal. Vím, že muselo být opravdu těžké všechno zorganizovat, ale Vy jste to dokázal. Nejspíše jste chtěl zachránit více dětí, ale i tak jich bylo dost. Bez Vás by děti nejspíše zemřely v koncentračních táborech.

Vaším činem jste dětem zajistil spokojený život u náhradních rodin v Anglii, které je přijaly jako své vlastní. Docela i chápu, že jste svůj čin nepovažoval za nic výjimečného a nikdy o něm sám nemluvil, protože jste si myslel, že by to pro děti udělal každý. Ale jak jste se určitě sám přesvědčil, každý by to pro ně rozhodně neudělal. Možná z toho důvodu, že by dotyčnému hrozilo zatčení nebo deportace do koncentračního tábora. Vám se naštěstí nic takového nestalo, i když na Vás gestapo neustále dohlíželo.

Bez Vaší manželky, jež objevila všechny seznamy dětí a příslušné dokumenty na půdě, by se o Vašem činu nejspíše nedozvěděl vůbec nikdo. Setkání s dětmi, které uspořádala Vaše žena, muselo být velice emotivní. I přes toto setkání by Vaše činy nejspíše upadly do zapomnění, ale díky filmu, který byl o Vás natočen po deseti letech, ne.

Jsem moc ráda, že jste za Vaše činy byl odměněn různými vyznamenáními a řády. Byla bych moc ráda, kdybyste dostal i Nobelovu cenu za mír, ale zatím se Vám to nepodařilo. Doufám, že v budoucnu třeba ano. Je mi velice líto, že Vám za Vaše činy nemůžu poděkovat osobně. Doufám, že je Vám v nebi dobře.

S pozdravem

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 22.11.2015

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Dopis siru Nicholasi WintonoviMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­