ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.50
Hodnoceno: 155x Prosím, ohodnoť práci

Dopis od zvířete, kterému je ubližováno

V Tachově 2. června 2008

Milí lidé!

Chtěl bych vám něco povědět.
Asi není celkem běžné, že by nějaké zvíře psalo dopis, ale věřte, že bych se vám rád s několika věcmi svěřil. Bohužel, naší nevýhodou je, že jsme, jak vy lidé říkáte, němé tváře, a proto nedokážeme sdělit naši radost a štěstí nebo naopak smutek a trápení. Tak vám zkusím formou tohoto dopisu povědět svůj příběh...

Jak jsem přišel na svět
Narodil jsem se své psí mamince asi před dvěma lety jako jedno z pěti štěňat. Moje sourozence si již velmi brzy odnesli hodní lidé domů a já zůstal sám. Každý den jsem na ně myslel a doufal, že se mají dobře. Stýskalo se mi po nich a mrzelo mě, že taky nemám hodného pána, který by se o mě staral a měl mě rád.

Můj nový pán
Jednoho dne k nám zavítal nějaký muž. Ptal se, jestli mé mamince zbylo ještě štěně, že by si jej rád vzal. Já tehdy myslel, že se na mě konečně usmálo štěstí a rozběhl jsem se k němu. Hned ten den si mě odvezl. Ano, ty začátky byly krásné. Měl jsem svou vlastní boudu s velkou zahradou, každý den jsem dostával teplé jídlo a já byl šťastný, tak šťastný! Můj pán mě bral na procházky, hrál si se mnou, trénoval mě... Užívali jsme si jeden druhého.

Osudový zlom v mém životě
Ale tento krásný čas bohužel netrval věčně. Po několika týdnech přišel můj pán domů naštvaný, rozčilený a sprostě nadával. Z toho, co říkal, jsem pochopil, že už ho v práci nechtějí a on musí odejít. Nejdříve chodil pryč a snažil se najít jinou práci, ale k ničemu to nevedlo. Po čase s tím přestal a raději chodil do hospody. Domů se vracel vždy až v noci a opilý.

Zlé časy
Zpočátku jsem si myslel, že tohle špatné období přečkáme a pak bude všechno zase jako dřív. Ale nebylo. Můj pán pil čím dál víc. Se mnou už si vůbec nehrál, a pokud na mě někdy promluvil, tak jen ošklivě. Večeře jsem už nedostával. Byl jsem závislý na tom, co jsem si někde vyhrabal nebo ulovil. O teplém jídle jsem si mohl nechat leda zdát.

Vždy může být hůř
Víte, vždycky, když si říkáte, že horší to být nemůže, přesvědčíte se o opaku. Stejně tak i já, můj pán mě začal bít. Stačilo, abych kolem něj jenom prošel a už jsem dostal ránu. Vybíjel si na mně svou zlost a já se nemohl bránit. Víte proč? Já ho totiž pořád bezmezně miloval, stejně jako na začátku. My psi máme rádi své pány, ať se k nám chovají jakkoliv. Ale bylo to čím dál horší. Na těle jsem měl tržné rány, srst špinavou, byl jsem vyhublý... Naštěstí si toho všimla naše hodná paní sousedka a zavolala k nám nějaké lidi. Ti k nám přišli a chtěli si mě odvést, můj pán na ně křičel a oni pak také. Nakonec si mě ale rovněž odvedli.

Kde jsem teď
Teď jsem ještě se spoustou dalších psů v útulku. Mám se tu celkem dobře, dostávám dobré jídlo a mám tu kamarády, ale přesto mi tu něco chybí. Chybí mi tu člověk, který by mě měl rád a povídal si se mnou, chodil se mnou na procházky... A tak každý den doufám a čekám, až si pro mě někdo přijde.

Moje prosba k vám
Tak to je celý můj příběh. Chtěl jsem, abyste se zamysleli nad tím, jak se vy lidé k nám někdy chováte. Vy nám můžete ubližovat a my se přitom nemáme jak bránit. To je nespravedlivé jednání, ne? Také bych vás chtěl poprosit, jestli byste občas nezašli do útulku a třeba si zde nevybrali nějakého pejska. Věřte, že my domov chceme stejně jako ostatní psi.

Děkuji vám, že jste si tento dopis přečetli.

S pozdravem

Váš pes

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Werča Hubáčková, 19.03.2009

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Dopis od zvířete, kterému je ubližovánoMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­