ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.07
Hodnoceno: 42x Prosím, ohodnoť práci

Dopis mému druhému já (2)

Ve Stodě dne 27.9.2021

Mému dávnému příteli,
jenž je mi dnes připomínkou dní minulých. Připadá mi to jako roky, co jsme spolu naposledy mluvili. Nebo jsou to pouhé dni, či vteřiny? Tvá slova mi vždy zněla v hlavě jako zvony katedrály - ne a ne přestat... Přání a touhy, s nimiž jsi se svěřil, byly mým světlem na konci tunelu, střídavě pohasínalo; nikdy však nezhaslo docela.
Tento dopis píši tak jako mnozí přede mnou. Je to list posledních slov, plný zármutku a žalu, já však nelituji. Za svůj život jsem slyšela mnoho slov - mých, tvých, cizí hlasy, jež mě nabádaly k uposlechnutí, šepoty za potemnělých nocí, výkřiky ze tmy a výhružky lidí v bílých pláštích rezonující čtyřmi zdmi, které mě obklopovaly déle, než si jsem schopna pamatovat.
Po dlouhá léta života v místnosti bez emocí a barev jsi mi říkal: "Uteč! Nic nás tady nedrží..."
Chlácholil si mě, když jsem se marně snažila zapudit tvůj hlas - ten, co byl vždy u mne; v dobrém i ve zlém. Hlas, který mi naháněl hrůzu a zároveň mi dával vědět, že s ním jsem v bezpečí. Hlas, jenž jsem mnohokrát poslechla. Hlas, co mě opustil, když jsem prchala černou nocí pod kupolovitou klenbou hvězdnaté noci.
Můj spřízněný přítel; můj nenáviděný odpůrce; můj rádce; můj soudce. Ty, kterému jsem naslouchala - vábitel rozvrácené duše...
Opustil si mne a já stála na travnaté homoli, upíraje pohled vzhůru, měsíc vrhal stříbrný svit na mé promočené, slané tváře. Odpouštím ti za tvůj útěk, neb jsi mi splnil mé přání - odcházím s jiskrou v oku a touhou dostat se na místo bez bílých plášťů, stínů a šepotavých hlasů.

Bývaly doby, kdy jsem měla přátele. Na tyto chvíle vzpomínám a tehdejším blízkým přeji, aby v nerozhodnosti neposlouchali své vnitřní hlasy.

S upřímnou soustrastí mému druhému já,

Jana Pánková


Bílý obrys na orosené trávě se pomalu roztékal a policejní důstojník nadepisoval štítek:
Jana Pánková
† 27.9.2021 UZAVŘENO
sebevražda

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: xanettie, 24.05.2007

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Dopis mému druhému já (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­