ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.90
Hodnoceno: 62x Prosím, ohodnoť práci

Dopis Bohu

Téma: Zastaň se věci dobré, odmítni zlo.

OSNOVA:

I.1. Prosba o vyslyšení
II.1. Prosba o ochranu
2. Provinění
III.1. Bezmoc

Bože!

Prosím ochraň duši, která ti do rukou svěřila svůj život s myšlenkami sobě vlastními. Mám strach, že již pozdě jest pro mou duši. Navštívilo mne samo ztělesnění ďábla. Pokoušelo se omámit mou mysl a vše čisté v ní nahraditi chtíčem.
Ach Bože! Pošli k mé duši posla - anděla. Nechť ochrání mne před jeho hrůznostmi. Nechci přejít na scestí jen kvůli radostem a slasti, které navrhl mi. I když, ač jeho smysl nebo existenci popíráme, je tady. Avšak ne vždy mne ve stejný čas, když slunce nahradí luna, navštíví.
Když se tak stane, usedne u mého lože a našeptává mé duši líbezná slova jako melodii hrající, kterým jen stěží lze odolat. Poskytl by mi dlouhověkost, moc a vše, co si má duše bude přát, a to jen výměnou za mou duši. Omlouvám se, ale... Ta jeho slova. Ano, ta slova. Byla tak přesvědčivá a já... Stydím se za svůj čin. Obrátil jsem se k tobě zády pln chamtivosti, touhy po moci a nespokojenosti za cenu mnoha životů. Nevím, co má mysl v této chvíli zamýšlela. Jisté však je, že v tuto chvíli trpím. Ano, trpím za své skutky, svá provinění. Měl jsem ihned, jak překročil práh mého domu, uzavřít svou mysl a nenaslouchat jeho slovům, která hrála všemi barvami světa.
Odpusť mi, Bože! Prosím odpusť! Zdvihám sepjaté ruce k nebi a prosím tě o smilování nad mou duší, až vím, že je to zbytečné úsilí. Byl jsem jako slepý žebrák, který prahne po kusu chleba, aby ukojil hlad. Tak jako on potřebuje dobrý pokrm, aby žil, tak já jsem se slepě domníval, že bez moci nejsem nic. Jen zrnko prachu, které vítr unáší tam, kam se mu zachce.
Dokonce i teď, co tu sedím a píši tento dopis, cítím, jak hladí mé ruce s čerstvými šrámy od krumpáče. Pokud toto čteš, tak víš, že ďábel již svůj úděl splnil. Nyní jsem na řadě já, abych splatil svůj dluh vůči pekelníkovi, kterému jsem se zavázal podpisem - svou vlastní krví - na pergamen. Sic jsou to dva měsíce od doby, co slunce zapadlo pro mne naposledy, avšak stále ta jizva po ráně zůstává. To aby mi připomínala po zbytek mého nekonečného života mou chybu, které jsem se tehdá dopustil. Naskytla se mi volba a já si zvolil tu špatnou - hříšnou - podobu té, co změnila můj život.
Proto se obracím k tobě, Bože! Tys jediný, kdo by mohl poskytnout klid mé duši. Vím, že mé hříchy nabyly obrovské velikosti a jen stěží je schopna duše jako ta má napravit, co spáchala. Avšak já věřím, Bože. Ano, věřím, že mé duši poskytneš klid.

Prosím odpusť! Odpusť hříšníkovi!

Nešťastník

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Leya, 05.03.2008

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Dopis Bohu







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­