ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.09
Hodnoceno: 280x Prosím, ohodnoť práci

Zaklínač - Geralt z Rivie

Zaklínač, jménem Geralt z Rivie, je hlavním hrdinou stejnojmenného fantasy románu Zaklínač. A vybral jsem si jej, protože jsem knihu o něm četl nedávno, a proto si ji ještě dobře pamatuji.

Geralt je poměrně vysoký muž a je mu asi čtyřicet pět let, i když vypadá nejvýše na třicet pět. Mladší vypadá proto, že v jeho dětství bylo pomocí kouzel, lektvarů a velmi bolestivých a nebezpečných procedur pozměněno celé jeho tělo. Jeho tělo bylo upraveno právě kvůli jeho budoucímu povolání zaklínače. Zaklínač nebo také čarodějník je vlastně muž - nebo jak někteří lidé tvrdí spíše zrůda - která za žold zabíjí příšery ohrožující ostatní lidi. Geralta mnoho lidí poznává díky jednomu charakteristickému znaku zaklínačů: jsou to jeho bílé vlasy, ne šedé jako mají staří lidé, ale naprosto bílé. Tuto barvu získávají vlasy čarodějníků po vypití jednoho z lektvarů v dětství, který má zlepšit jejich schopnosti. Druhým poznávacím znamením jsou Geraltovy zorničky, jsou černé a mají stejně jako zorničky koček schopnost měnit velikost podle potřeby. Jeho oblečení se dá popsat jen velmi těžko. Souvisí totiž s jeho řemeslem. Čarodějník si totiž své výdělky z velké části kvůli bezpečnosti nenechává v penězích, ale právě v oblečení. Proto ho můžeme zahlédnout v době kdy se mu daří ve velmi drahém zboží, ale i naopak. Poslední věc, které si na jeho zevnějšku můžeme všimnout, jsou nesčetné jizvy na těle, které utržil v bojích.

Protože Geraltovou prací je vlastně pomáhat lidem ohroženým na životě nebo alespoň zdraví, člověk by očekával, že bude mezi lidmi oblíbený a obdivovaný. Opak je však pravdou. Cech čarodějníků je kvůli násilnému způsobu náboru dalších členů a obecné nesnášenlivosti lidí k magii, kterou cech používá, velmi nepopulární. Proto se ho lidé štítí a nepovažujího za nic lepšího než příšery, které zabíjí. A to je také důvod, proč má Geralt jediného přítele, potulného barda Merigolda.

Zaklínač, i když si bere za svou pomoc peníze, je vlastně hrdina, přesto si ho nikdo neváží, spíše naopak. Navíc si své povolání ani neměl příležitost vybrat, a proto není moc šťastný.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Zaklínač - Geralt z RivieMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)