ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.10
Hodnoceno: 269x Prosím, ohodnoť práci

Zaklínač - Geralt z Rivie

Zaklínač, jménem Geralt z Rivie, je hlavním hrdinou stejnojmenného fantasy románu Zaklínač. A vybral jsem si jej, protože jsem knihu o něm četl nedávno, a proto si ji ještě dobře pamatuji.

Geralt je poměrně vysoký muž a je mu asi čtyřicet pět let, i když vypadá nejvýše na třicet pět. Mladší vypadá proto, že v jeho dětství bylo pomocí kouzel, lektvarů a velmi bolestivých a nebezpečných procedur pozměněno celé jeho tělo. Jeho tělo bylo upraveno právě kvůli jeho budoucímu povolání zaklínače. Zaklínač nebo také čarodějník je vlastně muž - nebo jak někteří lidé tvrdí spíše zrůda - která za žold zabíjí příšery ohrožující ostatní lidi. Geralta mnoho lidí poznává díky jednomu charakteristickému znaku zaklínačů: jsou to jeho bílé vlasy, ne šedé jako mají staří lidé, ale naprosto bílé. Tuto barvu získávají vlasy čarodějníků po vypití jednoho z lektvarů v dětství, který má zlepšit jejich schopnosti. Druhým poznávacím znamením jsou Geraltovy zorničky, jsou černé a mají stejně jako zorničky koček schopnost měnit velikost podle potřeby. Jeho oblečení se dá popsat jen velmi těžko. Souvisí totiž s jeho řemeslem. Čarodějník si totiž své výdělky z velké části kvůli bezpečnosti nenechává v penězích, ale právě v oblečení. Proto ho můžeme zahlédnout v době kdy se mu daří ve velmi drahém zboží, ale i naopak. Poslední věc, které si na jeho zevnějšku můžeme všimnout, jsou nesčetné jizvy na těle, které utržil v bojích.

Protože Geraltovou prací je vlastně pomáhat lidem ohroženým na životě nebo alespoň zdraví, člověk by očekával, že bude mezi lidmi oblíbený a obdivovaný. Opak je však pravdou. Cech čarodějníků je kvůli násilnému způsobu náboru dalších členů a obecné nesnášenlivosti lidí k magii, kterou cech používá, velmi nepopulární. Proto se ho lidé štítí a nepovažujího za nic lepšího než příšery, které zabíjí. A to je také důvod, proč má Geralt jediného přítele, potulného barda Merigolda.

Zaklínač, i když si bere za svou pomoc peníze, je vlastně hrdina, přesto si ho nikdo neváží, spíše naopak. Navíc si své povolání ani neměl příležitost vybrat, a proto není moc šťastný.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Filip Hodys, 19.06.2007

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Zaklínač - Geralt z RivieMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­