ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.25
Hodnoceno: 95x Prosím, ohodnoť práci

Sirius Black (literární postava) (2)

Sirius Black je postava z knih o Harrym Potterovi od J.K.Rowlingové. V příběhu si ho Joanne vybrala jako jednu z kladných postav. Sirius je Harryho kmotr, kterého však Harry dvanáct let nepoznal. S postavou Siriuse Blacka se setkáváme až teprve ve třetím díle, kdy se Harry po dvanácti letech o svém kmotru dovídá. Doslechne se, že to byl přívrženec zlého kouzelníka Lorda Voldemorta, že byl odsouzen a uvězněn v kouzelnickém vězení - Azkabanu a že se mu po dvanácti letech podařilo uprchnout.
Co se týče jeho vzhledu, dalo by se říct, že se na něm velmi podepsala doba strávená ve vězení. Nevypadá zrovna nejzdravěji, má nažloutlou pleť, dlouhé a rovné prsty, špičatý orlí nos, dlouhé prošedivělé mastné vlasy, dlouho neudržované. Na své vysoké, ale vyhublé postavě většinou nosí otrhané a vybledlé oblečení, spolu s velkými a děravými botami.
Před tím, než byl odsouzen a uvězněn, to byl velmi pohledný, stále usměvavý a velmi šťastný mladý muž obklopený mnoha přáteli, včetně Harryho otce Jamese, jehož si velmi vážil a byl by pro něj i položil život. Tato loajalita byla vzájemná. Když se James oženil s Lili a čekali spolu Harryho, vybral si Siriuse za kmotra svého dítěte. Když byl Harrymu asi jeden rok, Lord Voldemort zabil jeho rodiče a chtěl zabít i jeho, ale Harry se zachránil. Z tohoto útoku byl nařčen Sirius jako ochránce jejich tajemství. Nebyla to však pravda. Sirius nebyl tím zrádcem. Celých dvanáct let si odpykával trest za někoho jiného. Všem bylo záhadou, jak je možné, že se nezbláznil, že neztratil rozum a dokázal utéct. Držela ho při životě jen myšlenka na pomstu a na to, že chce poznat svého kmotřence Harryho. Poté, co utekl z vězení, se snažil s Harrym navázat kontakt a povědět mu, že on jeho rodiče nezradil. To se mu nakonec podaří a dokonce nabídne Harrymu nový domov. Tak jako miloval Sirius Harryho rodiče, zamiloval si i Harryho, snad pro jeho oči, které měl po matce, snad pro jeho výraznou povahovou podobu se svým otcem. Snažil se Harryho chránit a zároveň mu jako jeho přítel dávat rady do života, pomáhat mu s jeho problémy.
Sirius se narodil s velkým nadáním pro maléry. Bylo to možná způsobeno tím, že se narodil do rodiny, s níž nesouhlasil v mnohých věcech. V patnácti letech utekl z domova a do ukončení školy přebýval u svého přítele Jamese. Byl ale vynikajícím studentem. Velmi vynikal v předmětu obrana proti černé magii a v přeměňování. Byl velmi statečný, což prokazoval dnes a denně při vyučování ale i mimo něj. Po ukončení školy se přidal do spolku bystrozorů s názvem Fénixův řád, který bojoval proti Lordu Voldemortovi. Byl velmi přínosným členem, protože se dokázal libovolně přeměňovat ve velkého chlupatého psa. Byl velmi obětavý, pro Harryho by udělal všechno na světě a stejně jako pro jeho otce by položil vlastní život. Sirius samozřejmě nebyl dokonalý, měl své stinné stránky. Velmi rád se hádal a dokázal se hádat celé hodiny. Jeho výbušnost a ukvapené jednání, zahrávání si se svým životem, riskování, malichernost a pýcha ho kolikrát málem zabily. V pátém díle Sirius umírá, když přispěchá Harrymu a jeho přátelům na pomoc v boji proti přívržencům Lorda Voldemorta.
Postavu Siriuse Blacka znám i z filmového podání. Siriuse jako literární postavu jsem díky bohu znala dřív než tu filmovou. Mohla jsem si tak udělat obrázek sama. Literární postava je taková, jakou jsem ji vylíčila. Postava filmová má jednu velikou chybu. Sirius je zde vylíčen jako drsný, neomalený, špinavý, otrhaný a hrubý muž, který je zaměřen jen na pomstu. Není tak citlivý, tak jemný a nechová se k Harrymu tak, jako hrdina knižní. Osobně mám raději Siriuse v knižním podání. Zamilovala jsem si ho. Obdivuji ho za to, že dokázal celých dvanáct let ve vězení přežít a uchovat si zdravý rozum. Za to, že miluje Harryho jako vlastního a za to, že se pro něj dokáže obětovat.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jana Maryšková/Mary, 11.11.2005

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Sirius Black (literární postava) (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­