ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.95
Hodnoceno: 38x Prosím, ohodnoť práci

Samantha Carterová (seriálová postava)

Nejen krásná, nadaná, ochotná a inteligentní, ale i vtipná a nebojácná, tak to je major Samantha Carterová ze známého sci-fi seriálu Hvězdná brána (Stargate).

Sam je odbornice na kvantovou fyziku a astrofyziku. Díky jejímu zaměření na tyto obory se stala členkou výzkumného týmu, zvaného SG-1, který se zabývá Hvězdnou bránou. Hvězdná brána je zařízení kruhovitého tvaru, jež funguje na principu Einstein-Rosenova můstku, neboli červí díry. Když do tohoto portálu vstoupíte, ihned vás rozloží na molekuly a přenese několik tisíc světelných let daleko.

Původní tým SG-1 tvoří ještě svobodný Jaffa Teal'c (Christopher Judge), až moc upřímný plukovník Jack O'Neill (Richard Dean Anderson) a doktor Daniel Jackson (Michael Shanks), odborník na staroegyptské civilizace. V průběhů času se k tomuto čtyřlístku přidávají šarmantní Vala Mal Doranová (Claudia Black), Cameron Mitchell (Ben Browder) a Jonas Quinn (Corin Nemec).

Otcem Sam je generál Jacob Carter (Carmen Argenziano), který onemocněl leukémií, ale díky tokerskému symbiontovi Selmak se uzdravil a stal se prostředníkem mezi Tok'ry a Zemí. Také do Sam vstoupila Tok'ra, Jollinar. Díky ní má Sam její vzpomínky a schopnost ovládat goauldská zařízení, a to od miniaturních léčebných přístrojů, až po impozantní, respekt budící, mateřské lodě.

Sam nerada cestuje časem, jelikož ji děsí představa, že kdyby jen v minulosti zašlápla malinkatého broučka, změnila by tím celou budoucnost, nemluvě o zavraždění člověka či jiném porušení časového kontinua. Ráda by si založila rodinu, ale i když to s ní některý muž vydrží a požádá ji o ruku, Sam vždy po dlouhém váhání odmítne. A to z jediného důvodu, nerada by se vzdala své milované práce v projektu Hvězdné brány. Celý život tajně touží po hře na kontrabas, přání se jí vyplní v posledním díle zvaném Bez konce, kdy s celým týmem uvízne ve vesmíru v časové kontinuitě, když na loď Prométheus, ve které se zrovna nachází, útočí orijská loď. Proto jakmile Sam zpozoruje výstřel z nepřátelské lodi, zastaví čas na palubě svého plavidla, aby během této doby vymyslela nějaký plán. Ten ale nepřichází a SG-1 je nucena zůstat na Prométheovi přes 25 let. A právě v tomto čase stráveném na lodi si Sam pomocí asgardského zařízení vyrobí nádherný kontrabas a splní si tak své přání.

To že je Samantha inteligentní, chytrá a vynalézavá se potvrdí, když nesčetněkrát zachrání Zemi nejen před útoky nepřátel, jakými jsou Goauldi, Replikátoři, svobodní Jaffové a Oriové. Ale i v případě hrozícího nárazu Slunce na některou z planet naší galaxie a mnoha dalších velmi riskantních úloh a poslání, která vždy splní na jedničku. O vtipnosti Carterové se dá mluvit hlavně v případě, když se vedle ní nachází nezasvěcený do věci, Jack O'Neill. Pokud chce Jack nějaké objektivní vysvětlení Samanthina činu, Sam ihned na Jacka vychrlí přehršel vědeckých pojmů, až to po pár vteřinách Jack vzdá a podá si vlastní vysvětlení dané situace.

Po "ukončení" projektu Hvězdné brány se Sam přesouvá na Atlantidu na místo Elizabeth Weirové, kde dále zachraňuje osud nejen jedné galaxie, ale i osud celého námi známého světa.

Její roli představuje kanadská herečka Amanda Tappingová. V postavě Samanthy Carterové ji můžete ještě spatřit v seriálu Hvězdná brána: Atlantida a ve filmech Hvězdná brána: Návrat, Hvězdná brána: Archa pravdy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Veronika Synková, 13.08.2010

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Samantha Carterová (seriálová postava)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­