ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.00
Hodnoceno: 2x Prosím, ohodnoť práci

Renesanční hrdina a jeho doba: Othello

Othello žil v Benátkách a byl zaměstnán ve službách Benátské republiky. Také po svém předchůdci zdědil funkci vladaře na Cypru. Momentálně bylo jeho starostí ochraňovat svou zem před nájezdy Turků.

Za ženu potají pojal krásnou dívku Desdemonu, již vroucně miloval jako ona jeho. Zmiňovaný hrdina byl tmavé pleti a lidé ho oslovovali Maur. Mezi jeho povahové vlastnosti patřila čestnost, rozumnost a spravedlnost, kterou můžeme dokázat na jeho výroku, který pronesl při smrti svého blízkého přítele: "A koho usvědčíte, byť to byl můj bratr jednorozený, mé dvojče, nechci ho znát."

Jeho nejbližšími přáteli byli Kassio a Jago. Jelikož se podle Jaga k němu samému zachoval nespravedlivě, udělal si prvního nepřítele. Jago se stále tvářil jako přítel, ale ve skutečnosti Othella nebádal k nedůvěře vůči jeho ženě. A Othello byl důvěřivý. Aby někomu nevěřil, musel k tomu mít i jasné důkazy. Po čase se ovšem přestal ovládat a kontrolovat svou žárlivost.

Jakmile se svěřil Jagovi, kterého stále považoval za přítele, o Desdemoně, přestal ostatním kolem sebe věřit a za svého jediného tajemníka považoval právě Jaga. Také ho jmenoval svým náměstkem: "Jdu si sehnat nějaký rychle působící jed pro toho spanilého ďábla. Nyní jsi ty můj náměstek."
Svou ženu a jejího údajného milence Kassia nenáviděl. S Jagem se dohodl na jejich vraždě: "Opatř mi Jago jed! Dnes večer. Nebudu se s ní domlouvat, sic by mě její krásou opět odzbrojila."
Svou ve skutečnosti věrnou ženu se neostýchal oslovit těmi nejvulgárnějšími výrazy. V afektu ji na jejich manželském lůžku zabil.

Othello byl zpočátku ušlechtilý člověk, dobrý vůdce a milující manžel. Zřejmě byl ale také labilní povahy, poněvadž během jediného rozporu s Jagem v sobě nechal vyvolat nepříčetnou žárlivost. Ze zoufalosti a hrůzy z podezření se sám probodl mečem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Renesanční hrdina a jeho doba: OthelloMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)